Ana Sayfa Gazetecilik ÇGD: 24 Temmuz kutlanacak bir gün olma özelliğini yitirmiş durumda

ÇGD: 24 Temmuz kutlanacak bir gün olma özelliğini yitirmiş durumda

ÇGD 24 Temmuz Basın Bayramıyla ilgili yaptığı açıklamada günümüzde gazeteciliğin içinde bulunduğu koşulları hatırlattı ve 24 Temmuz’un kutlanılacak bir gün olma vasfını kaybettiğini söyledi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) yaptığı açıklamada 24 Temmuz’un istibdat döneminin bitmesi sonucu kutlanan bir bayram olduğunu hatırlatarak gazetecilere yönelik tehdidin, darbın, gözaltının, tutuklamanın ve cezaevlerinde tecrit uygulamalarının 2020 yılının 24 Temmuz’unda sıradanlaştığını ifade etti. ÇGD, yaptığı açıklamada Türkiye’de basına ve topluma yapılan baskıların bir sonucu olarak toplumun suskunlaştığını belirterek, toplumda gerçeklerinin yerini yalanların aldığını, sözün inandırıcılığının ortadan kalktığı ifade edildi.

“Türkiye baskı yöntemleriyle nefessiz bırakılmakta”

Açıklamada, AKP iktidarının yarattığı baskı nedeniyle toplumun nefessiz bırakıldığı belirtilerek, AKP’nin iktidara gelmeden önce vaat ettiği özgürlükler ve sansürün kaldıracağı iddiasını hatırlatıldı. AKP için “Bugün hukuksuzluğun, sansürün, şiddetin iktidarını inşa etmiştir” denilen açıklamada, sosyal medyaya yönelik düzenleme hatırlatılarak iktidarın “gözünün döndüğünü” ifade edildi.

Gazetecilerin ve gazetelerin baskılarla susturulmaya çalışıldığını belirten açıklamada, AKP iktidarının sosyal medyayı denetim almaya çalıştığı ve sosyal medyada gerçeklerin duyulma imkânına engel olmaya çalıştığı ifade edildi.

Gazetecilere yönelik sansürün sadece devlet kaynaklı olmadığının belirtildiği açıklamada patronların da sansür uyguladığı hatırlatıldı. Baskı altındaki gazetecilerin oto sansür uyguladığını belirten ÇGD, her türlü sansürün anayasal suç olduğunu hatırlattı. Habere yönelik engellenmelere dikkat çekilen açıklamada verilen cezalarla yalanların hâkim kılınmaya çalışıldığı söylendi.

Açıklamada, “O yüzden başta iktidar temsilcileri ve güdümündeki gazete köşelerinden yapılacak 24 Temmuz Basın Bayramı kutlamalarının bizler nazarında hiçbir kıymeti olmadığını belirtiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz