Ana Sayfa Gazetecilik ÇGD’den Temmuz ayı gazetecilik raporu: İki ilke çiğnendi

ÇGD’den Temmuz ayı gazetecilik raporu: İki ilke çiğnendi

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Yönetim Kurulu, Temmuz ayı medya değerlendirmesinde, gazetecilik ilkelerinden ikisinin çiğnendiğini ifade etti.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Yönetim Kurulu, Temmuz ayına ilişkin raporunu yayımladı. Yayınlanan raporda, geçtiğimiz ay iki ilkenin çiğnendiğini hatırlattı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mesleğimiz gazetecilik için bu çerçevede kılavuzumuz olan temel ilkelerden ikisini burada hatırlatarak, Temmuz ayı Medya Raporumuzun süresi içinde yaşanan iki örnekle Türkiye’de basın kuruluşlarının nasıl bir çıkmaz sokağa girdiğine işaret edeceğiz. Mesleğimizin öncelikli ilkelerinden biri şöyle: ‘Şiddet, zorbalık ve savaş kışkırtıcılığına araç olamaz. Barışı, ulusların ve halkların kardeşliğini, eşitliğini savunur; insanlar, topluluklar ve uluslar arasında nefreti, düşmanlığı körükleyici yayından kaçınır. Ulusal bağımsızlık ve demokrasiyi vazgeçilmez ilke olarak kabul eder. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde ve Helsinki Nihai Senedi’nde belirtilen ilkelere bağlı kalır.’; bir diğeri ‘Gazetecilikte, kanıtsız iddia ve suçlamaya, iftiraya, yalana, manipülasyona yer yoktur; kanıt ve belgeler tahrif edilemez; doğruluğu kesinleşmeyen haber, doğruymuş gibi sunularak okuyucu-izleyici yanıltılmaz. Her şeye karşın yanlışlığı ortaya çıkan haber ve yorum düzeltilir, yanıt ve düzeltme hakkı kullandırılır.”

“Katliamı meşru gösterme, katili aklama kabul edilemez”

ÇGD tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Ne yazık bu iki ilke geçen ay da birçok kere çiğnendi. Ancak bunlar arasında iki örnek vardı ki ‘çiğnemek’ kelimesi bile yetersiz kaldı. Son dönemde konuklarıyla dikkat çeken Haber Global televizyonundaki “Jülide Ateş ile 40” programına, 23 Temmuz günü Haluk Kırcı isimli bir kişi çıkarıldı. Bu kişi Türkiye kamuoyunun, özellikle de sol kamuoyunun yakından tanıdığı bir isimdi. Haluk Kırcı, tuzağa düşürdükleri Türkiye İşçi Partili 7 genci 8 Ekim 1978 günü Ankara’nın Bahçelievler semtinde katleden, tarihe ‘Bahçelievler Katliamı’ olarak geçen, hüküm de giymiş eli kanlı biridir. Programda Kırcı, öldürdüğü yedi gençle ilgili, “Katliam değildi. Biz oraya intikam için gittik” ifadelerini kullanarak, kendini haklı göstermeye çalışmıştır. Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak; halkın doğru bilgilendirilmesi adına bazen katillere de mikrofon tutulacağı, böylelikle gerçeklerin ortaya çıkarılmasına katkı sunulabileceği görüşü yanında durmaktayız. Ancak sınırımız budur. Hiçbir basın kuruluşunun, bir katliamı meşru gösterme, bir katili kendini aklama zemine dönüşmesine ne anlayış gösteririz ne de görmezden geliriz. Buna anlayış göstermek de görmezlikten gelmek de katliama ortak olmak anlamına gelecektir. Haber Global televizyonu, bu yayından kaynaklı daha fazla zaman geçirmeksizin başta genç yaşta katledilenlerin anısından, yakınlarından ve Türkiye kamuoyundan özür dilemelidir. Burada savcılara da bir görev düştüğü kesindir. İşlediği cinayeti televizyon kanallarına çıkarak meşru göstermeye çalışan Haluk Kırcı hakkında ‘suçu ve suçluyu övme’ iddiasıyla dava açılması gereklidir, eğer Türkiye demokratik bir hukuk devleti ise.”

İnce’nin ağzından yazılan habere tepki

Yapılan açıklamada ayrıca Ayasofya tartışmasına ilişkin Muharrem İnce’nin ağzından haber yapan Sabah Gazetesi’ne de tepki vardı. Yapılan açıklamada, “Sen domuz eti ye ben namaza giderim” başlıklı haber hatırlatılarak bu haberin utanç verici olduğu belirtildi. Ayrıca Sabah gazetesinin bu yayın için tekzip yayınlamamasına da tepki gösterildi.

Gazetecilere yönelik şiddet de raporda yer aldı

Hazırlanan raporda Temmuz ayında gazetecilere yönelik şiddete de yer verildi. Raporda yer alan bilgilere göre, Temmuz ayında en az bir gazeteci silahlı saldırıya uğrarken iki gazeteci ise darp edildi. Ayrıca, Temmuz ayı iki gazetecinin darp edildiği, iki gazetecinin gözaltına alındığı, beş gazeteciye soruşturma açıldığı, iki gazeteciye ise 22 yıl 3 ay ceza verildiği ay oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz