Ana Sayfa Yargı ÇHD davasında karar açıklandı: Ebru Timtik hakkındaki dava ölümünden 20 gün sonra...

ÇHD davasında karar açıklandı: Ebru Timtik hakkındaki dava ölümünden 20 gün sonra düştü

Yargıtay, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlarla ilgili temyiz dosyasında kararını verdi. Ölüm orucu sonucu yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik hakkındaki davayı düşüren mahkeme, Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Ezgi Çakır'ın temyiz talebi ile diğer sanıklar hakkında verilen cezaları onadı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, ölüm orucunu 4 Eylül’de sonlandıran Avukat Aytaç Ünsal ile 27 Ağustos’ta ölüm orucu sonucu yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik ve aynı davada yargılanan, aralarında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu kapatılan ÇHD üyesi diğer avukatlarla ilgili temyiz dosyasında karar verdi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Aytaç Ünsal’ın kaldırıldığı Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hazırlanan rapor doğrultusunda, sağlık durumu nedeniyle, “infazın durdurulmasına, infazın gerçekleştirilebilmesi için adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar vermek gerektiği kanaatine varılmıştır” tespiti yaparak salıverilmesine karar verdi. Yüksek Mahkeme, Ebru Timtik içinse, vefat ettiği için hakkındaki dosyanın düşürülmesine hükmetti.

Mahkeme, 213 günlük ölüm orucu eylemini 4 Eylül’de sonlandıran Aytaç Ünsal ile Naciye Demir, Şükriye Erden ve Özgür Yılmaz, Behiç Aşçı, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Aycan Çiçek, Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen, Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir hakkında verilen cezaları onadı.

Selçuk Kozağaçlı ile Barkın Timtik ise haklarında bozma kararı verilmesine rağmen tahliye talepleri reddedildiği için hapisten çıkamayacak. Kozağaçlı ve Timtik’in tahliyesini yerel mahkemelerin kararı belirleyecek. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz