Ana Sayfa Politika CHP Kadın Kolları’nın Türkiye turu başladı: ”81 ilde tüm kadınlara haklarını anlatacağız”

CHP Kadın Kolları’nın Türkiye turu başladı: ”81 ilde tüm kadınlara haklarını anlatacağız”

CHP Kadın Kolları, “Yaşam Hak” projesi kapsamında 81 ili dolaşmak amacıyla Ankara'dan otobüsle yola çıktı. Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “81 ilde sokak sokak gezerek tüm kadınlara haklarını anlatacağız.  İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstereceğiz” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de “81 ilde kadınlarla hem İstanbul Sözleşmesi’ni hem de toplumsal cinsiyet eşitliğini konuşacağız” açıklamasını yaptı.

CHP Kadın Kolları, “Yaşam Hak” projesi kapsamında 81 ilde kadınlarla buluşmak için bu sabah Genel Merkez önünden ilk rotası olan Eskişehir’e doğru hareket etti. Heyet, “Yaşam Hak” otobüsü ile kadınlara haklarını anlatacaklarını, mağdur ailelerle buluşacaklarını bildirdi. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP Kadın Kolları MYK Üyeleri Armağan Akyüz, Aliye Ersever, Yaşamhak Komisyon Üyeleri Emine Demirel Aksoy ve Sema Akdemir’den oluşan heyet Yaşamhak otobüsü bugün Eskişehir’de, yarın da Bolu’da olacak.

Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, “İstanbul Sözleşmesi’nden fesih kararı alınmasının ardından gerçekleşen kadın cinayetleriyle birlikte, Sözleşmesi’nin kadınlar açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstereceğiz” dedi. CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekerek, “TBMM’de tüm siyasi partilerin oy birliğiyle kabul edilmiş bir kanunla hukuka girmişti. Buna rağmen tek adamın bir gece yarısı feshetmesiyle Türkiye’deki 42 milyon kadının, ev içi şiddete uğrayan herkesin ve çocukların da yaşamı tehlikeye girmiş durumda” diye konuştu.

“Devlet, Ayşe Tuba Arslan’ı koruyamadı”

Eskişehir’de katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın annesiyle de görüşeceklerini söyleyen Nazlıaka, “Ayşe Tuba Arslan daha öncesinde 22 kez savcılığa dilekçe vermişti. Devlet üzerine düşeni yapamadı, kız kardeşimizi koruyamadı” dedi.

Şiddet mağdurları için çağrı merkezi

Nazlıaka, CHP Genel Merkezi’nde, şiddet mağdurlarına destek olmak için bir çağrı merkezi kurduklarını da anımsattı. 444 82 85 numaralı telefondan ulaşılabilecek hatta, başvuranlara ücretsiz hukuki ve psikolojik destek sunulacak. (Haber: Tuğçe Biçer – Kamera: Kemal Sevindirici / ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz