Ana Sayfa Ekonomi CHP Koronavirüsün ekonomik etkilerinin araştırılmasını istedi

CHP Koronavirüsün ekonomik etkilerinin araştırılmasını istedi

CHP, Corona virüs salgının Türkiye ekonomisine muhtemel etkilerinin araştırılması, ekonomik kayıpların ve küresel piyasalarda ortaya çıkacak fırsatların tespit edilmesi için meclis araştırması önergesi verdi.

Çin’in Wuhan eyaletinden yayılan Yeni Corona virüsü dünya genelinde 28 bin 18 kişiyi enfekte etti, 564 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Çin hükümeti önlem olarak ülkedeki 10 kenti karantina altına aldı, şehirlerde hayat durdu. Dünya ekonomisinin yüzde 16’sını oluşturan Çin’in salgın nedeniyle aldığı ekonomik darbe küresel çapta etki yarattı. Birçok küresel şirket Çin’deki üretimini durdurdu ve mağazalarını kapattı. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Yeni Corona virüsü salgının Türkiye ekonomisine muhtemel etkilerinin tespit edilmesi hakkında meclis araştırması önergesi verdi.

Çin ekonomisinin aldığı darbe sonucu ticari hacmin düştüğüne, turizm faaliyetlerinin durma noktasına geldiğine dikkat çekilen önergede, 2002 yılında SARS virüsünün dünya genelinde 40 bin milyar dolar gelir kaybına sebep olduğu hatırlatıldı. Bu salgınla da özellikle Avrupa’daki her sektörde düşüş yaşanması beklendiği belirtildi. Önergede Türkiye’nin Çin’le 2018 yılında 20.7 milyar dolar büyüklüğünde ithalat gerçekleştirdiği ve ikinci tedarikçimiz olduğuna dikkat çekildi.

“Salgın krizinin etkileri şimdiden ülkemizde de hissedilmeye başlanmış”

Önergede şu görüşlere yer verildi:

“Salgın sebebiyle Çin’deki büyüme rakamlarının yüzde 1 oranında düşebileceği konusunda uyarılar yapılmakta, bu düşüşün küresel ekonomide büyümeyi yüzde 0.2 ila 0.4 arasındaki oranlarda etkileyeceği öngörülmektedir. 2002 – 2003 yıllarında ortaya çıkan SARS salgını da Çin ile beraber dünya ekonomisini etkilemiştir ancak Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre Çin SARS salgını esnasında dünya ekonomisinin yüzde 4.3’ünü kontrol etmekteyken bugün bu oran yüzde 16.3 seviyesindedir. Salgın krizinin etkileri şimdiden ülkemizde de hissedilmeye başlanmış, sektöründe dünyanın en büyüğü olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı yaklaşık 3 ay ertelenmiş, fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştiren Ege Maden İhracatçıları Birliği kriz masası kurmuştur. Xiamen Fuarında stant açmak için hazırlık içerisinde olan Türkiye’den 150 doğal taş firması mağdur olmuş, binlerce iş insanın uçak ve otel rezervasyonlarında sorun yaşanırken bu firmaların fuar ertelemesi sebebiyle maddi kayba uğrayacağı öngörülmektedir.

Corona virüs salgının Türkiye ekonomisine muhtemel etkilerinin araştırılması, ekonomik kayıpların ve küresel piyasalarda ortaya çıkacak fırsatların tespit edilmesi, iş insanlarımızın olası zararlarının telafi edilmesi ve küresel ekonomide meydana gelecek küçülmeyi ülkemizin en az zararla atlatabilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz