Ana Sayfa Çalışma Hayatı CHP milletvekilleri, TARSİM mağduru çiftçiler için 19 ile gidiyor

CHP milletvekilleri, TARSİM mağduru çiftçiler için 19 ile gidiyor

CHP milletvekilleri, aşırı hava olayları sebebiyle zarara uğrayan çiftçiler için 19 ili ziyaret ederek rapor hazırlayacak. Oluşan zararları, hava olaylarının doğal afet kapsamına alınmadığı için TARSİM kapsamına dahil edilmeyen çiftçilerin hangi ürünlerinin ne kadarının kayba uğradığı öğrenilecek. Ziyaret kapsamında çiftçilere CHP'den beklentileri de sorulacak.

CHP milletvekilleri 15-25 Mayıs tarihleri arasında yaşanan doğal afetler nedeniyle tarımsal zararın meydana geldiği 19 ili çalışacak. Geçen haftalarda yaşanan aşırı hava koşullarının afet kapsamında değerlendirilmediği için Tarım Sigortaları Havuzu’ndan (TARSİM) yararlandırılmayan çiftçiler için rapor hazırlayacak olan milletvekilleri, 15 Haziran’a kadar afet bölgesi olmasını talep ettikleri bölgelerde olacak.

CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Özkoç ve Engin Altay imzalı görevlendirme yazısında, 19 ildeki çiftçilerin mağdur olduğu ve tarımsal üretimde kayıpların yaşandığı ifade edilerek,  milletvekillerinin 4-14 Haziran tarihleri arasında zararın oluştuğu illeri ziyaret etmesi ve rapor hazırlaması gerektiği kaydedildi. Hazırlanan raporlar CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’a 15 Haziran günü teslim edilecek.

Vekillerin hazırlayacağı raporda, illerde oluşan zararın hangi afet olayı nedeniyle gerçekleştiği, hangi ürünlerin etkilendiği, kaç çiftçinin etkilendiği yer alması hedefleniyor. Ayrıca ekonomik kaybın miktarı ve çiftçilerin bu kayba karşı tarım sigortasından yararlanıp yararlanamadığı konusunda da bilgi toplanacak. Çiftçilerin bankalara ve serbest piyasaya olan borçlarının da öğrenilmesi planlanan ziyaretlerde, çiftçilerin CHP’den ne beklediğine yönelik görüşler de alınacak. Muhalefetin TARSİM’e ilişkin daha önce yönelttiği sorular da yanıtlanmak üzere Meclis’te Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi bekliyor.

CHP’li vekillerin görevlendirildiği iller şöyle: “Adana, Adıyaman, Antalya, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Denizli, Elazığ, Tunceli, Hatay, Kars, Ardahan, Kastamonu, Konya, Mersin, Ordu, Osmaniye ve Şanlıurfa.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz