Ana Sayfa Çalışma Hayatı CHP’li Ağbaba: İşçiler 1 Mayıs’ta açlıkla ölüm arasında savaş veriyor

CHP’li Ağbaba: İşçiler 1 Mayıs’ta açlıkla ölüm arasında savaş veriyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 1 Mayıs işçi bayramı öncesi TBMM Başkanlığı’na, emekçilerin aşılama önceliği ve işten çıkarmalarına ilişkin soru önergeleri verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na verdiği soru önergelerinde işçilere aşıda öncelik tanınıp tanınmayacağını ve KOD-29’ un kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi için yapılan bir çalışma olup olmadığını sordu.

“1 Mayıs’ı yine buruk kutluyoruz”

CHP’li Ağbaba iki bakanlığa verdiği soru önergeleri hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Bu yıl 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü buruk kutluyoruz. Türkiye’de ekonomik kriz nedeniyle zaten ayakta kalmakta zorlanan emekçilerimiz pandemiyle birlikte büyük bir umutsuzluk içine girdiler. Birçok ülkede hayat durma noktasına gelirken, bu süreçten en çok etkilenen şüphesiz işçilerimizdir. Her geçen gün artan hayat pahalılığı, enflasyon, geçim derdi nedeniyle esnaflarımız, işçilerimiz koronayla değil açlıkla mücadele ediyor! Emeğin günü 1 Mayıs’ı kutlarken emekçilerimizin her geçen gün daha da çaresiz bırakıldığını görüyoruz.”

“COVID-19 işçi hastalığı haline geldi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, COVID-19’un bir işçi hastalığı olduğunu belirterek soru önergesinde Bakan Koca’ya işçilere aşı hakkının ne zaman tanınacağına dair sorular yöneltti. Pandemi döneminde kalabalık ve sağlıksız koşullarda çalışmak zorunda kalan işçilerin geleceğinin çalındığını belirten Ağbaba, 10’dan fazla çalışanı olan şantiye, fabrika ve büyük sanayi üretim tesislerinde çalışan işçilere acilen aşı önceliği verilmesi gerektiğini ifade etti.

Ağbaba, pandeminin başından beri üretimin durmadığını ve çoğu işçinin çalışmaya devam ettiğini, zorunlu üretim ve hizmetlerin yer aldığı iş yerlerinde çalışan işçilerin ciddi bir tehlike altında olduğunu belirtti.

Soru önergesinde salgın döneminde iş yükü artan ve COVID -19’a yakalanma riski oldukça yüksek olan taşımacılık sektöründe çalışan işçileri de hatırlatan Ağbaba, Sağlık Bakanlığı’na bu sektörde çalışan vatandaşlara öncelikli aşı hakkı tanınıp tanınmayacağını sordu.

“Tazminatsız işten atmanın adı Kod-29 oldu”

Ağbaba, pandemi sürecinde Kod-29 ile işten çıkarılan çalışan sayısının arttığını ve işten çıkarılan çalışanların kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarından faydalanamadıklarından dolayı büyük mağduriyet yaşadıklarını aktardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na son bir yılda, Kod-29 numarası ile İş Kanunu’nun 25. Maddesinin ikinci bendinde sayılan “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller (davranışlar)” sergilediği gerekçesiyle iş akdi feshedilen vatandaş sayısının kaç olduğunu ve bahsi geçen kişilerin hangi iş kollarından olduğunu soran Ağbaba, Kod-29’daki ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmesinin, işçinin derdine deva olmadığını belirterek Bakan Bilgen’e Kod-29 ile işten çıkarılmalarının önlenebilmesi ve olası sorunların önüne geçilebilmesi için bir çalışma yapılıp yapılmadığına dair sorular sordu.

“Patronun beyanı esas alındığı sürece Kod-29 son bulmaz”

Beyanı esas alınanın patron olduğu sürece yapılan değişikliğin, çalışanların işten çıkarılma ihtimalini hiçbir şekilde engellenemeyeceğini belirten Ağbaba, pandemide işten çıkarma yasağının Kod-29’u kapsayacak şekilde genişletilmesi ve patronların ‘haklı fesih’ için öne sürdükleri iddiaları ispatlamakla yükümlü olmaları gerektiğine işaret etti.

“Tarihin en büyük iş ve istihdam kaybını yaşıyoruz”

Türkiye tarihinin en büyük iş ve istihdam kaybı yaşandığı bu dönemde, işçi ve işverenin devletten destek alamamaktan şikâyetçi olduğunu vurgulayan Ağbaba, bu dönemde kısa çalışma ödeneği süresinin pandemi sonrasına kadar devam etmesi gerektiğini belirterek soru önergesinde Bakan Bilgin’e tüm çalışanların kısa çalışma ödeneği kapsamına alınabilmesi için Bakanlığınız tarafından yürütülen herhangi bir çalışma olup olmadığını da sordu.

Ağbaba kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneği kapsamında yer alan ve emeklilik hakkı için uzun dönemli sigorta primleri ödenmeyen işçilerin emeklilik haklarının ötelenmekte olduğunu söyleyerek bu sorunun önüne geçebilmek için acilen bir çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekti. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz