Ana Sayfa Çalışma Hayatı CHP’li Ağbaba, “Verileri ayarlama enstitüsü” dediği TÜİK’i eleştirdi: “Ümidini kesmiş 4,3 milyon...

CHP’li Ağbaba, “Verileri ayarlama enstitüsü” dediği TÜİK’i eleştirdi: “Ümidini kesmiş 4,3 milyon kişi işsiz sayılmıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İşsiz olan, iş arayan ama iş bulmaktan ümidini kesmiş 4 milyon 348 bin kişi TÜİK tarafından işsiz sayılmıyor. TÜİK’in manipülasyonları ülkedeki işsizliğin acı gerçeğini ne yazık ki gizleyemiyor” dedi. Ağbaba, TÜİK'in "verileri ayarlama enstitüsüne” dönüştüğünü ileri sürdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İşsiz olan, iş arayan ama iş bulmaktan ümidini kesmiş 4 milyon 348 bin kişi TÜİK tarafından işsiz sayılmıyor. TÜİK’in manipülasyonları ülkedeki işsizliğin acı gerçeğini ne yazık ki gizleyemiyor” dedi. Ağbaba, TÜİK’in “verileri ayarlama enstitüsüne” dönüştüğünü ileri sürdü.

Ağbaba, TÜİK’in işsizlik verileri hesaplamalarını eleştiren yazılı bir açıklama yaptı. Ağbaba açıklamasında, “TÜİK’in kılı kırk yaran işsizlik hesabına şahit olmuş oluyoruz. Hem istihdamı düşürüp hem işsizliğin azaldığını söyleyen, iş bulma ümidi olmayan ve iş aramaktan vazgeçenleri işsiz saymayan TÜİK’e göre ülkede işsizlik diye bir problem yok” dedi.

“İş aramayıp çalışmaya hazır olan ve iş bulma ümidi olmayan 4 milyon 348 bin işsiz var”

TÜİK’in “verileri ayarlama enstitüsüne” dönüşerek gerçek işsizliği gölgelemeye çalıştığını söyleyen Ağbaba şunları belirtti:

“Son bir yılda iş aramayıp çalışmaya hazır olan veya diğer nedenlerle çalışamayan ve iş bulma ümidi olmayanların sayısı 4 milyon 348 bine çıkmış oluyor. İşsiz olan, iş arayan ama iş bulmaktan ümidini kesmiş 4 milyon 348 bin kişi TÜİK tarafından işsiz sayılmıyor. İşsizi dahi işsiz saymayan TÜİK’in manipülasyonları ülkedeki işsizliğin acı gerçeğini gizleyemiyor.”

Ağbaba açıklamasında, işsizlikle ilgili son bir yılda yaşanan değişimi gösteren şu tabloyu paylaştı:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz