Ana Sayfa Çalışma Hayatı CHP’li Alban: “Tütün üreticisine destek verin”

CHP’li Alban: “Tütün üreticisine destek verin”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, tütün tarlalarını gezerek tütün üreticilerinin sorunlarını dinledi. Alban, TEKEL’in özelleştirilmesini eleştirerek "Çiftçi sahipsiz, korumasız bırakılmış. Devlet tütün piyasasından elini ayağını çektiği gibi, tütün piyasasını denetleyen, düzenleyen bir kurum da kalmadı. Artık gelin, son nefesini vermeden tütün üreticisine destek verin" dedi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, tütün tarlalarını gezerek tütün üreticilerinin sorunlarını dinledi. Alban’la sohbet eden bir tütün üreticisi, günde 10 saat boyunca 40 kilo tütün kırdığını, 4-5 saatte bu tütünleri dizdiğini, bunun karşılığında 60 lira aldığını söyleyerek memnun olmadığını ancak karınlarını doyurabildiğini dile getirdi.

18 yıllık AKP döneminde, en fazla darbeyi ise tütün üreticisi aldı

Tütün üreticisinin sorunlarını dile getiren Alban, TEKEL’in özelleştirilmesini eleştirerek şunları söyledi:

“18 yıllık AKP döneminde tarım çökertildi. Bu süreçte en fazla darbeyi ise tütün üreticisi aldı. AKP iktidarı 2002 yılında iktidara gelir gelmez, yaptığı ilk işlerinden birisi TEKEL’i satmak oldu. 2002 yılında 405 Bin olan üretici sayısı yüzde 86 azalarak, şu an 55 bine düştü. 2002 yılında yani TEKEL satılmadan önce bu topraklarda 160 bin ton tütün üretiliyordu. Şimdi ise bu rakam 80 bin tona düştü. Çiftçi tüccarların eline terk edildi. Yok pahasına bile ürününü satamayan üretici toprağını, köyünü bırakıp kente göçtü. Oysa TEKEL satılmadan önce Türk tütünü bütün dünyaca tanınan ve aranılan bir tütündü.”

Muğla köylerinin yarısından fazlasının 90’lı yılların başında tütüncülük yaptığını hatırlatan Alban, tütün ekimi ve satımının o dönem için en önemli geçim kaynağı olduğunun altını çizdi.

Tütün üreticilerinin uluslararası tütün tekellerine karşı savunmasız bırakıldı

Alban, “Muğla’da on binlerce dönüm tütün arazisinden sadece bin 100 dönüm tarlaya tütün ekilir oldu. TEKEL’in özelleştirilmesi ile tütün üreticisi, uluslararası büyük kartel firmalarının, özellikle Amerikalı dev şirketlerin eline düştü” dedi.

Tütün üreticilerinin uluslararası tütün tekellerine karşı savunmasız bırakıldığını belirten Milletvekili Alban, şu eleştirilerde bulundu:

“AKP hükümeti üreticiyi koruyacak hiçbir hukuki önlem almamış. Çiftçi sahipsiz, korumasız bırakılmış. Devlet tütün piyasasından elini ayağını çektiği gibi, tütün piyasasını denetleyen, düzenleyen bir kurum da kalmadı. Önce TEKEL’i kapattılar, sonra Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Üst Kurulu’nu (TAPDK) kurdular. 2017’de Kanun Hükmünde Kararname ile onu da kapattılar. Şimdi Tarım Bakanlığı’nın bünyesinde küçük bir daire tütün piyasasını denetlemeye çalışıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz