Ana Sayfa Politika CHP’li Antmen: “Türkiye’yi Koronavirüs, iktidarı da yalan virüsü sardı”

CHP’li Antmen: “Türkiye’yi Koronavirüs, iktidarı da yalan virüsü sardı”

COVID-19 salgınında hasta sayısının gerçeği yansıtmadığına yönelik tartışmalar devam ediyor. Türk Tabipler Birliği ve birçok uzmanın, Bakanlığın gerçek sayıları vermediğine yönelik açıklamalar yapması sonrası bir tepki de CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’den geldi. Antmen, “Bütün bilimsel veriler bize gösteriyor ki hasta sayıları söylenenin 10 katı. Mersin’i ve Türkiye’yi Koronavirüs; iktidarı da yalan virüsü sardı. Hem ülkemizde hem de Mersin’de durum çok kötü” dedi.

Türk Tabipler Birliği ve birçok uzmanın Bakanlığın gerçek sayıları paylaşmadığına yönelik yaptığı açıklamalara CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen bir yenisini daha ekledi. Antmen, Mersin Tabip Odası’nın Mersin Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşme talep ettiğini ancak iki kurumun da görüşmeyi reddettiğini aktardı. Antmen şu ifadeleri aktardı:

“İnsanların canını alan bir virüs var ama hekimlerle görüşmeyen de bir devlet var. Oysa bütün bilimsel veriler bize gösteriyor ki hasta sayıları söylenenin 10 katı. Mersin’i ve Türkiye’yi Koronavirüs; iktidarı da yalan virüsü sardı. Hem ülkemizde hem de Mersin’de durum çok kötü. İlk vakanın açıklandığı 11 Mart 2020 ile önlemlerin olabildiğince sıkı alındığı 11 Mayıs 2020 arasındaki sürede Mersin ülkenin en iyi illerinden biri olmasına ve aynı sürede kentimizde yalnızca 260 vakanın görülmesine karşın 11 Mayıs 2020 ile 11 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki sürede vaka sayısı katlanarak artmıştır. Maalesef artmaya da devam etmektedir.”

Antmen, “Bütün bilimsel veriler bize gösteriyor ki hasta sayıları söylenenin 10 katı. Gereken sayıda test yapılmıyor. Test yaptırmak için bize ulaşan, yardım isteyen sağlık personelleri bile var. Hastalar hemen evlerine gönderiliyor. Halkımız virüsle baş başa bırakılmıştır” dedi.

“Hastanelerde ağır hastalara bile yer yok”

Dün Diyarbakır’da COVID-19 testi pozitif çıkan 44 yaşında bir yurttaşın hastanede yer olmadığı için eve gönderildiğini ve evde hayatını kaybettiğini söyleyen Antmen, “Hastanelerde ağır hastalara bile yer yok. Mersin Tabip Odası verilerine göre; şu an itibariyle Tıp Fakültesi, Şehir Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Tarsus Devlet Hastanesi, Silifke Devlet Hastanesi ve Erdemli Devlet Hastanesi’nde 75’i yoğun bakım hastası olmak üzere 600’den fazla pozitif ve şüpheli vakanın bu merkezlerde yattığı, üstelik son iki haftadır günlük ortalama pozitif vaka sayısının en az 100 civarında olduğu şeklinde. Geçtiğimiz hafta içerisinde eve gönderilen pozitif vakalar ile birlikte il genelindeki sayının 1000’i aştığını da gözlemlemiş durumda” diye konuştu.

“Sağlık çalışanları test yapmakta sıkıntı çekiyor”

Mersin’de 100’ü aşkın sağlık çalışanının PCR testinin pozitif çıktığını söyleyen Antmen, “Sadece son bir hafta içerisinde Mersin Şehir Hastanesi’nde 8 hekim, 4 hemşire, 2 anestezi teknikeri, 1 fizyoterapist, 2 güvenlik, 1 bilgi işlem, 1 taşıma personelinin testleri pozitif çıktı. Koronavirüs salgınında kahramanca çalışan sağlık çalışanları bile test yapmakta sıkıntı çekiyor. İktidar gerek Mersin’in, gerekse de diğer illerin vaka sayısını açıklamamakta ısrarcı davranmakta, kendi illerindeki vaka sayılarını açıklayan ve halkı uyarmaya çalışan tabip odası yöneticileri hakkında soruşturmalar açmaktadır. Bu bile vahim tabloyu gözler önüne sermektedir” dedi.

Antmen, gerçek sayıların halka açıklanması ve derhal önlem alınması yönünde çağrı yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz