Ana Sayfa Politika CHP’li Bülbül: “İktidarın çoklu baro projesi suya düştü”

CHP’li Bülbül: “İktidarın çoklu baro projesi suya düştü”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, çoklu baro teklifine ilişkin açıklamada bulunarak, "İktidarın çoklu baro projesi suya düştü" dedi.

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, çoklu baro olarak bilinen “Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Meclis’ten geçmesinin üzerinden aylar geçtiğini ancak “yandaş avukatların” en fazla üye sayısına sahip olduğu İstanbul ve Ankara’da bile iki bin imza zorunluluğunun yerine getirilemediğini belirtti.

“İktidarın çoklu baro projesi suya düştü” diyen Bülbül, “İstanbul Barosu’nda 31 Aralık 2019 itibarıyla 6 bin 52 üye, Ankara Barosu’nda 17 bin 598 üye var. Bu kadar sayı içerisinden 2 bin imza bile toplayamadılar” diye konuştu.

“Saray halkın taleplerini karşılamıyor”

Kanun kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden fazla baro kurulmasına izin veren Kanun çerçevesinde yeni baro başvuruları yapılmıştı. “Teklif yasallaşmış olsa da kanunlar halk tarafından benimsenmeyince, projelerin nasıl gerçekleşmediğini görüyoruz” diye konuşan Bülbül, “Saray halkın taleplerini karşılamıyor, vatandaşın derdine çözüm bulamıyor” dedi.

“Bazı yandaşlarımız hala hayal dünyasından çıkamadı”

Bülbül, şöyle konuştu:

“Bugün dahi iddia ediliyor ki; İstanbul’da baro kurulacak, TBB Genel Kurulu’na delege gönderilecek. Bazı yandaşlarımız hala hayal dünyasından çıkamadı. Değişiklik yaptığınız Kanuna göre baroların genel kurulu Ekim ayının ilk haftası içinde toplanır. Genel kurul çağrısı ise en az 30 gün önceden başlayarak ilan edilir.

Baroların bölünmesini destekleyen avukatlar bu süreyi kaçıralı çok oluyor. Eylül ayının son haftalarındayken hala yeni baro kurup TBB’ye delege göndermeyi konuşuyorsunuz. Kanun hükmü açıkken söylenti niteliğindeki bu lafları anlamak çok güç. Ayrıca belirtmek gerekir ki, delege sistemindeki adaletsizlik ve hukuksuzluk, bu kanuna ‘evet’ diyenlere de yaramayacak.”

Ne olmuştu?

Çoklu baro olarak bilinen, “Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” 11 Temmuz 2020’de Meclis Kurulu’ndan geçti. Yasa, avukat sayısı beş binden fazla olan illerde en az iki bin avukatın imzası ile yeni baro kurulabilmesinin önünü açmıştı. Teklif, pek çok şehirde avukatlarca protesto edilmişti. (CT)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz