Ana Sayfa Ekonomi CHP’li Erdoğdu: Yoksulun geliri Angola seviyesine indi

CHP’li Erdoğdu: Yoksulun geliri Angola seviyesine indi

CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Aykut Erdoğdu, AKP’nin 6 yılda toplumun en yoksul kesiminin milli gelirini Angola, Papua Yeni Gine seviyesine indirdiğini bildirerek, “Bu iktidar yoksulu daha da yoksul yaptı. 2013’te halkın en yoksul 5’te 1’inin 3 bin 809 dolar milli geliri vardı. Bu gelir, halka Ukrayna, Kosova, Ermenistan ortalaması bir hayat sağlıyordu. Bu rakam, 2019’da 2 bin 837 dolara, Angola, Papua Yeni Gine düzeyine indi, 2020’de Gana ve Kongo Cumhuriyeti ortalamasına gerileyecek” dedi.

CHP’li Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK verilerine göre, 2019 yılında en yoksul yüzde 20’nin milli gelirden yüzde 6,2, ikinci yüzde 20’nin yüzde 10,9 pay aldığına işaret ederek, en zengin yüzde 20’nin payının ise yüzde 46,3’ü bulduğunu belirtti.

Dünyadaki en adaletsiz gelir dağılımlarından birinin Türkiye’de görüldüğünü, en zengin yüzde 20 ile en yoksul yüzde 20 arasında nerdeyse 7,5 kat gelir uçurumu olduğu vurgulayan Erdoğdu, şunları kaydetti:

“Gelir dağılımı bozukluğunda Latin Amerika ülkeleriyle yarışıyoruz. Dağılım o kadar bozuk ki, en yoksul kesimin yanı sıra ikinci yüzde 20 ile üçüncü yüzde 20 grupları da milli gelirden çok az pay alıyorlar. Orta sınıf neredeyse yok oldu. Gelirin çoğu, zengin yüzde 20’ye yoğunlaşmış durumda. Uluslararası Para Fonu milli gelir rakamları üzerinden yapılan hesaplamaya göre, AKP şimdiye kadar çok görülmeyen bir şeyi daha yaptı ve 2013-2019 döneminde en yoksul kesimin milli gelirini 3 bin 809 dolardan 2 bin 837 dolara düşürürken, en zengin yüzde 20’nin milli gelirini de 29 bin 99 dolardan 21 bin 184 dolara indirdi.”

“Her kesime zarar verdiler”

Toplumun en yoksul kesiminin milli gelirinden aldığı payın 2020’de 2 bin 392, 2021’de 2 bin 374 dolara düşeceğine işaret eden Erdoğdu, “En zenginlerin milli geliri de önce 17 bin 861, sonra 17 bin 730 dolara gerileyecek. Ülkemizdeki en zengin grup bile Doğu Avrupa ülkeleri olan Macaristan, Polonya ortalamasında bir hayat yaşamak zorunda kalacak” dedi.

Erdoğdu, 2013’de Türkiye’nin yoksullarının, dünya kişi başına milli gelir sıralamasında 119’uncu sıradayken, 2021’de bunun 140 düşeceğini vurgulayarak, aynı dönemde Türkiye’nin zenginlerinin ise 30’uncu sıradan 47’inci sıraya düşeceğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

“AKP, zoru başararak her kesime zarar vermeyi bildi. İktidarın yanlış politikaları toplumun her kesiminin zararına oldu ama özellikle yoksulları tamamen açlığa mahkum etti. AKP, 3-5 yandaş müteahhidini, 10-15 bin akraba ve yandaşını zengin etmekten başka bir şey yapmıyor. Bütün ihaleler 3-5 müteahhide gidiyor. Ülkenin kaynakları toplumun yüzde 1’ini bile oluşturmayan yandaşlara peşkeş çekiliyor. Bu politikaların sonucu olarak bu ülkenin 60-70 yıllık büyük firmaları, ekonomik değerleri iflas ediyor veya yok pahasına elden çıkarılıyor. Ülke sanayi ve ticaretine, finans kuruluşlarına, hizmet sektörlerine hızla yabancılar hakim oluyor.”

“Kimse geleceğini planlayamıyor”

Türkiye’deki yurttaşların geleceğini öngöremediğin kaydeden  Erdoğdu, “Kimse geleceğini planlayamıyor, vergisini ödeyemiyor, sigortasını yatıramıyor. Üretici, rekabet edemiyor, esnaf, tüccar sattığı ürünü yerine koyamıyor, fiyat artışlarına yetişemiyor. Böyle bir ekonomik düzen cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde görülmedi. Kriz dönemleri bile 1-2 yıl sürdü, sonra normale dönüldü ama AKP iktidarında ekonomi hiçbir zaman normali yaşamadı” dedi.

Erdoğdu, yurttaşların ülkedeki ekonomik tablo nedeniyle umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini ifade ederek, doğru politikalar ile ekonominin düzeleceğini vurguladı. Erdoğdu, CHP’nin hazırladığı halkın yararına politikalar ve programlarla iktidara en hazır parti olduğunu ve hazırladıkları bölgesel kalkınma programlarıyla ülkede yoksulluğu bitireceklerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz