Ana Sayfa Ekonomi CHP’li Gürer: “Ambargo var mı yok mu? Varsa siz ne yapıyorsunuz?”

CHP’li Gürer: “Ambargo var mı yok mu? Varsa siz ne yapıyorsunuz?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 3,3 milyar dolarlık Suudi Arabistan kapısının kapandığını, ancak hükümetin bunu görmezden geldiğini söyledi. Gürer, “Var olanı yokmuş gibi görerek sorunlar çözülemez. Ambargo var mı yok mu? Varsa siz ne yapıyorsunuz?” diye sordu.

Suudi hükümetinin Türkiye menşeili ürünlere karşı başlattığı ambargonun nedenlerinin açıklanması için Dışişleri Bakanlığı’na yazılı soru önergesi veren CHP Niğde Milletvekili Gürer, 3,3 milyar dolarlık bir ekonominin kapılarının kapanmasını önlemek adına yapılan çalışmalardan sonuç alınamamasının nedenlerinin açıklanmasını istedi. Ömer Fethi Gürer, Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle “Mısır, Suudi Arabistan ve Suriye gibi Yunanistan ile iş birliğine yönelen ülkelerin Türkiye’ye sırtlarını dönmelerini, iktidarın dış politikada yaşadığı bir başarısızlık olarak kabul ediyor musunuz?” diye sordu.

Bölgesel ve küresel barışa katkıda bulunmayı sürdürüyoruz

CHP’li Gürer’in önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Dış Politika gündemimizdeki tüm meseleleri milli menfaatlerimiz doğrultusunda, tarihimizin ve coğrafyamızın gerekleri çerçevesinde ele alıyoruz. Sahada ve masada etkin bir diplomasi uygularken, bölgesel ve küresel barışa, istikrar ve refaha katkıda bulunmayı sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin ilkeli ve dirayetli tutumu ülkenin uluslararası toplumdaki saygınlığını artırıyor

Bazı ülkelerin Türkiye karşıtı konjonktürel gruplaşmalara yönelmelerinin Türkiye’nin ilkeli yaklaşımlarını etkilemeyeceğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye, artan imkân ve kabiliyetleriyle, ahlaki değerlere dayanan, insani ve girişimci dış politikası çerçevesinde inisiyatif almaya devam edecektir. Türkiye’nin bu ilkeli ve dirayetli tutumu ülkemizin uluslararası toplumdaki saygınlığını da artırmaktadır” dedi. Bakan Çavuşoğlu, bölge ülkeleriyle ticaret yapan firmaların çıkarlarının korunması ve karşılaştıkları sorunların giderilmesinin Bakanlıklarının öncelikleri arasında olduğunu ifade etti. Bakan, cevabında Suudi Arabistan’ın uyguladığı ambargoya ise hiç değinmedi.

Var olanı yokmuş gibi görerek sorunlar çözülemez

CHP’li Gürer ise ihracatçı firmaların özellikle pandemi döneminde böyle bir ambargoyla karşılaşmasının çok sayıda firmayı ciddi manada sıkıntıya soktuğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

Bakan sorumuza yanıtta Suudi ambargosuna hiç değinmiyor. Var olanı yokmuş gibi görerek sorunlar çözülemez. Bakanın açıklamasında önce gerçeğin altını çizip sonra bu bağlamda yaptıklarını anlatmasını beklerdim. Halen 3,3 milyar dolarlık bir kapının kapanmasını, Sayın Bakan’ın Türkiye’ye karşı olan gruplardan bahsederek geçiştirmesi anlaşılabilir bir yaklaşım değildir. Ambargo var mı yok mu?  Varsa siz ne yapıyorsunuz?

İhracat daralması ile yaşanan sorun nasıl aşılmaya çalışılıyor ya da bu konuda bir çalışma yapılıyor mu? Başka Arap ülkelerine de yayılma eğilimi gösteren ambargo, yanlış dış politikanın bir sonucu. Adalet için açıklanan açılımlar dış politikada yapılan yanlış tercihler için de düşünülüyor mu? ‘Yurtta Barış, Dünya da Barış’ yaklaşımından uzaklaşmak, ‘Dostum’ diye başlayan nutukların da sonunu getirdi.”

AKP’nin sıfır sorunlu dış politikası

Gürer, Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında 16. sırada yer alan Suudi Arabistan’a makine ve ulaşım araçları ile meyve ve sebze gibi gıda ürünleri ihraç ettiğini anımsatarak “AKP iktidarı sıfır sorunlu dış politika diye başladığı süreçte uyguladığı politikalarla yıllardır iyi ilişkiler içinde olduğu ülkelerle dahi ilişkileri olumsuz kıldığına dikkat çekti. Mısır gibi büyükelçimiz dahi olmayan ülkelerle olan ilişkilerimiz yanında kralı öldüğü için yas tutup bayrakları yarıya indirdiğimiz Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle bile dış politikaların sorunlu olması ülkemize fayda sağlamamaktadır” dedi. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz