Ana Sayfa İklim CHP’li Güzelmansur: Hatay’daki orman yangınında kasıt, geç müdahale var mı?

CHP’li Güzelmansur: Hatay’daki orman yangınında kasıt, geç müdahale var mı?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’da geçtiğimiz hafta sonu başlayan ve 4 gün süren orman yangını ile ilgili verdiği soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, “Bu yangının kasıtlı çıkarıldığına dair iddialar doğru mudur? Doğru ise bunun arkasındaki gerekçe nedir? Sorumluları bu yangınla ne tür bir menfaat sağlamayı planlamışlardır? Bu kişiler belirlenmiş midir ve haklarında ne tür işlemler yapılmıştır?” sorusunun yanıtlanmasını istedi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde ülke tarihinin en büyük yangınlarından biri olan bu yangının kasten çıkarılıp çıkarılmadığını, yangına havadan müdahalenin neden geç yapıldığını sordu.

Ağaçlandırma popülizme değil, ekosisteme uygun olmalı!

Yangının yaralarının sarılması noktasında ekosisteme, biyolojik çeşitliliğe uygun bütünsel bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini vurgulayan Güzelmansur önergesinde “3 bin 500 hektarlık bir orman varlığımızın kül olduğu bu yangınla sadece ağaçlarımız değil, biyolojik çeşitliliğimiz ve canlı türlerimiz de yok olmuştur. Dolayısıyla bu yangının yaralarının sarılması noktasında sadece yanlış ve popülist bir ağaçlandırma faaliyetinden uzak durmanın yanı sıra, yanan alanın biyolojik çeşitliliğine uygun, bölge ekosistemini bütünsel bir yaklaşımla ele alan bir çalışma yürütülmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Güzelmansur’un, Bakan Pakdemirli’nin yanıtlamasını istediği sorular ise şöyle:

  • Ülke tarihinin en büyük yangınlarından biri olan ve saat 11’de başlayan yangına havadan ilk müdahale kaçta yapılmıştır? Yangına havadan müdahalenin geç başlamasının nedeni nedir?
  • Bu yangının kasıtlı çıkarıldığına dair iddialar doğru mudur? Doğru ise bunun arkasındaki gerekçe nedir? Sorumluları bu yangınla ne tür bir menfaat sağlamayı planlamışlardır? Bu kişiler belirlenmiş midir ve haklarında ne tür işlemler yapılmıştır?
  • Bu yangının çıkış nedeni ile ilgili yapılan net bir tespit var mıdır? Detayları nedir?
  • Uzmanlar “yanan alanların kendi haline bırakılması ve gerekli durumlarda tohum takviyesi yapılmasıyla yanan bölgedeki ekosistemin canlanacağı ve yenileneceği” görüşünde birleşmektedir. Bu görüşe riayet edilecek midir?
  • Bundan sonra bu gibi orman yangınlarının bir daha yaşanmaması için alınan önlemler nelerdir? (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz