Ana Sayfa Gazetecilik CHP’li Sertel’den tasarruf için ‘gazete yasağı’ tepkisi: “İtibardan tasarruf olmuyor da kültürden...

CHP’li Sertel’den tasarruf için ‘gazete yasağı’ tepkisi: “İtibardan tasarruf olmuyor da kültürden mi oluyor”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Tasarruf Genelgesi’yle kamu kurumlarında günlük gazete alımının yasaklanmasını eleştirdi. Sertel, "Saraylar için milyonlar harcanırken 50 kuruşluk, 1 liralık gazete alımının yasaklanması ve buna ‘tasarruf yapıyoruz’ denilmesi trajikomik. İtibardan tasarruf olmuyor da kültürden, okumaktan mı oluyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi ile kamu kurumlarında gazete alımının yasaklanmasına, Atila Sertel’den tepki geldi.

Pandemi sürecinde yazılı basının ekonomik olarak büyük darbe yediğini söyleyen Sertel, “Marmaris ve Ahlat’taki yazlık-kışlık saraylar için milyonlar harcanırken 50 kuruşluk, 1 liralık gazete alımının yasaklanması ve buna ‘tasarruf yapıyoruz’ denilmesi trajikomik. İtibardan tasarruf olmuyor da kültürden, okumaktan mı oluyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçu açık ve muğlak ifadelerin yer aldığı genelge ile gazete satışlarının önüne geçmeye çalıştığını öne süren Sertel, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bu genelgede; ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç olmak üzere günlük gazete alımı yapılamayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunamayacaktır’ deniliyor. Diğer taraftan rapor, kitap, dergi, bülten ve benzeri yayınların basılması da yasaklanıyor. Bu kararın ardından sosyal demokrat belediyelerin özellikle yerel basına daha fazla destek olacağına inanıyorum. CHP’li belediye başkanları gerçek anlamda gazetecilik yapan kuruluşlara can suyu olmaya devam edecektir.

Gazetelere verilen resmi ilanlar

Cumhurbaşkanı’nın yandaş yayınlardan başka gazetelere bir katkısı yok. Örneğin 2020 yılında kamu bankalarının, Birgün, Korkusuz, Evrensel, Karar, Cumhuriyet, Milli Gazete, Sözcü, Yeniçağ ve Yeni Asya gibi gazetelere tek bir santim reklam vermediği ortaya çıktı. Ama MHP’ye yakınlığıyla bilinen Türkgün Gazetesi’ne, 43 bin 102 sütun/santim ilan vermişler. Kamu bankalarının en çok reklam verdiği gazeteler arasında Sabah ikinci, Akşam üçüncü, Analiz dördüncü, Takvim ise beşinci sırada yer alıyor. Hürriyet Gazetesi ise 10’uncu sırada yer alıyor. Hürriyet’ten sonra Posta, Milliyet, Türkiye, Yeni Akit, Diriliş Postası ve Aydınlık geliyor. Baktığınız zaman, okunan ve satılan gazetelerin ilan alamadığı; satılmayan, okunmayan gazetelerin ise kamu ilanlarıyla desteklendiği ortaya çıkıyor.

“Yandaşlar arasında da haksızlık var”

İzlenme oranı çok yüksek olmayan ancak MHP’ye yakın olan Bengü Türk kanalına 606 bin 519 saniye ile en çok reklamın verildiği ortaya çıkıyor. İkinci sırada A Haber var. A2 üçüncü, CNN Türk ise dördüncü sırada geliyor. Yine NTV, Bengü Türk’ün 6’da 1’i kadar reklam alabilmiş. Yani yandaşlar arasında da bir haksızlık yapılmış. Ama aynı kamu bankaları FOX TV, Halk TV, KRT TV, Tele 1 ve TV 5 gibi televizyonlara ise bir saniye bile reklam vermemiş. Her alanda olduğu gibi ilan ve reklamda da devletin kurum ve kuruluşları, iktidarlarını sürdürebilmek için kullanılıyor. Halkın vergileriyle kurulan kamu kurumları, bir avuç yandaşı beslemek için adaletsizliğe alet ediliyor. Ama bugünler gelip geçecek. Basın üzerindeki baskılar son bulacak. İlk seçimde gidecekler. Zulümleri arttıkça arttı ve bu zulmün sonunda Türkiye’de her şey çok güzel olacak.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz