Ana Sayfa Çalışma Hayatı CHP’nin gazeteci vekilleri: Basın kartlarını gazeteciler vermeli

CHP’nin gazeteci vekilleri: Basın kartlarını gazeteciler vermeli

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ve Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, gazetecilerin basın kartlarının askıda olmasını Meclis'de düzenledikleri basın toplantısıyla eleştirdi. CHP'li vekiller, "Basın kartlarını gazeteciler vermeli" vurgusu yaptı.

Gazetecilik kökenli Sertel ve Çakırözer, gazetecilere basın kartlarının verilmemesini Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında eleştirdi. Sertel ve Çakırözer, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi basın kartlarını basın meslek örgütlerinin vermesi gerektiğini söyleyerek, “İletişim Başkanlığı’nın görevi şüphe üzerine hareket ederek kimin gazeteci olup olmadığına karar vermek değildir. Bu yanlıştan ve muhaliflere yönelik sözde yaptırımdan bir an önce dönülsün” vurgusu yaptı.

Çakırözer: “Şüphe, İletişim Başkanlığı’nın ilgi alanı değildir”

Basın toplantısında ilk sözü alan Çakırözer, 894 gazetecinin basın kartının askıda olduğunu anımsatarak, “Açıklamaya göre; gazeteciler üzerinde ‘terör örgütleri ile herhangi bir bağlantı şüphesi olup olmadığını’ araştırıyordu. Açıklamanın üzerine ‘yanlış bilinen doğrular’ başlığı atılmıştı. Ama Saray’ın doğru bildiği çok önemli bir yanlış var. Bir gazetecinin basın kartı taşımasına engel olan tek şey şüphe değil varsa mahkumiyet kararlarıdır. Şüphe, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın ilgi alanı değildir. Yapmaları gereken sadece teknik bir işlemdir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nı şüphe üzerinden gazetecilere yaptırım uygulamaktan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

Sertel: “Meslek örgütleri tamamen devre dışı bırakıldı”

Basın Kartları Komisyonu’nun yapısının değiştirildiğini ve gazetecileri fişleyen SETA Vakfı üyelerinin bu komisyonda görev aldığını belirten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Aralık 2018’de değiştirilen yönetmelikle Basın Kartı Komisyonu üyelerini belirleme yetkisi sadece Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na verilerek, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulda yer alacağına yönelik hüküm kaldırıldı” dedi. Bu süreçte meslek örgütlerinin işlevsiz halle getirildiğini hatırlatarak, “Dünyada meslek kuruluşlarınca verilen basın kartlarının gazetecilere verilmesinde meslek örgütleri tamamen devre dışı bırakıldı. Birçok ülkede basın kartlarını meslek örgütleri verirken ülkemizde bu görev gazetecileri fişleyen SETA Vakfı’nın temsilcilerine bırakıldı” ifadelerini kullandı.

Kartı iptal edilenler arasında uzun yıllardır gazetecilik yapan isimlerin olduğunu anımsatan Sertel, “Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanlığını yapan Ahmet Abakay, mesleğe uzun yıllardır emek veren Erbil Tuşalp, Faruk Balıkçı, Doğan Tılıç gibi isimler de var. Öte yandan Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş’un kartı iptal ediliyor. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın basın kartı da bir yıldır verilmiyor. Baskıyla, sindirmeyle gazetecilere gözdağı vermeye çalışıyorlar. Ama bilmiyorlar ki; bu baskıların sürmesi tek adam iktidarının sonunu hazırlıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz