Ana Sayfa Politika CHP’nin karantina raporu: Karantina uygulamaları sosyal devlet ile bağdaşmadı, halk kaderine terk...

CHP’nin karantina raporu: Karantina uygulamaları sosyal devlet ile bağdaşmadı, halk kaderine terk edildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi tarafından hazırlanan “Karantina Altına Alınan Yerleşim Yerleri Raporu”na göre karantina bölgeleri kaderlerine terk edildi. Raporda, karantina bölgelerindeki uygulamaların sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmadığı belirtilerek karantina yerlerinde bulaşın arttığı ama vaka sayılarına dair net bir açıklamanın yapılmadığı ve bölgelere yeteri kadar yardım götürülmeyerek halkın kaderine terk edildiği belirtildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ilkini altı ay önce yayımladığı “Karantina Altına Alınan Yerleşim Yerleri Raporu”nun ikincisini hazırladı. Raporda sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı aylarda vaka sayısında artış olduğu belirtilerek, vaka sayılarındaki artışla birlikte karantina uygulanan yerleşim yeri sayısında da artış olduğu kaydedildi. Raporda, vaka sayılarında ve karantina altına alınan bölgelerdeki artışa rağmen karantinadaki bölgelerin hiçbirinde yaygın test yapılmadığı ve vaka sayılarının net bir şekilde açıklanmadığı vurgulandı.

Karantina bölgelerine yardım yapılmadı

İki haftaya kadar karantinaya alınan bölgelere düzenli olarak yardım yapılmadığı ortaya konan raporda, 22 Ekim 2020 itibarıyla karantinadaki birçok yerleşim yerine yardım yapılmadığı ve halkın kendi imkanlarıyla ihtiyaçlarını karşıladığı kaydedildi. Raporda, İlçe Hıfzıssıhha tarafından “İhtiyaçlar Vefa Destek Grubu’ndan sağlanacaktır” denilmesine rağmen herhangi bir yardım yapılmayan Balıkesir Altıeylül’deki Köylüköyü Mahallesi buna örnek olarak sunuldu.

Raporda, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle kayıtlara ilk geçen karantina uygulamasının 26 Mart 2020 tarihinde Rize ve Malatya’da gerçekleştiği hatırlatılarak karantinaya alınan ev sayısının ise 463 evle en çok Adıyaman’da olduğu kaydedildi. Karantina altındaki yerlerdeki yetkililer ve halk ile görüşülerek hazırlanan raporda, 22 Ekim 2020 itibarıyla Türkiye genelinde artan vakalara bağlı olarak 37 il sınırı içinde kalan 1 belde, 17 köy, 5 mahalle, 1 cadde, 3 sokak, 1 site, 3 apartman ve 465 evde karantina uygulandığı belirtildi.

Karantina uygulamaları gayriciddi

Raporda karantinaya alınması gereken yerler konusunda gayri ciddi kararlar alındığı ve uygulamada sorunlara neden olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Karantina uygulamasının gayriciddi biçimde yürütüldüğü de anlaşılıyor. Buna göre Kırklareli iline bağlı Babaeski İlçesi Büyükmandıra Beldesi’nde görülen vaka üzerine karantina tedbiri alındığı, ancak uygulamanın vakanın tespit edildiği ana cadde olan Atatürk Caddesi’nde değil de hemen arkasındaki ara yolda bulunan Bağlar Sokağında gerçekleştirildiği anlaşılıyor. Karantina uygulamasının vakanın görüldüğü yer olan ana cadde yerine neden arka sokağında uygulandığı sorusu yanıtsız kalırken, karantina altındaki evlere hiçbir yardım yapılmaması da başka bir tartışma konusu.” (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz