Ana Sayfa Çalışma Hayatı Çiftçi ekmeklik buğdaya 2,20 TL istiyor

Çiftçi ekmeklik buğdaya 2,20 TL istiyor

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, hasadı yaklaşan ve kilogram birim maliyeti 1,92 TL olan ekmeklik buğday alım fiyatının 2.20 TL’nin altında olmaması gerektiğini söyledi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, hasadı yaklaşan ve kilogram birim maliyeti 1,92 TL olan ekmeklik buğday alım fiyatının 2.20 TL’nin altında olmaması gerektiğini söyledi.

Buğdayın kilogram maliyetini kalem kalem açıklayan Doğru, çiftçinin taban fiyat ve devlet desteği beklentisini dile getirirken Türkiye’de tahıllar içinde en stratejik tarım ürününün buğday olduğuna dikkat çekti.

Düşük rekolte bekleniyor

Doğru, buğday hasadına Çukurova’da mayıs ayının ortasından itibaren başlanacağını tahmin etiklerini belirterek, “Bu yıl ülke genelinde yaşanan kurak kış mevsimi nedeniyle ülke rekoltesinin düşük olması beklenen buğdayda, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) taban fiyat belirlerken, çiftçimizin artan üretim maliyetlerini dikkate almasını bekliyoruz” dedi.

Buğday üretiminin sürekliliği için alım fiyatlarının makul seviyelerde olması gerektiğini vurgulayan Doğru, “Çiftçilerimizin ortalama maliyetleri ve verimleriyle yapılan hesaba göre ekmeklik buğday için fiyatın 2.20 TL/Kg’ın altında olmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

Aylık artış beklentisi

Buğdayda; mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fiyat fark desteğinden oluşan devlet desteklerinin ise kilogram başına 0,20 TL olmasını temenni ettiklerini dile getiren Doğru, şöyle konuştu:

“Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından buğday alım ve satış fiyatlarının birlikte açıklanması ve aylık finansman maliyeti nispetinde fiyatların aylık olarak arttırılması gerekmektedir. Bu sayede; buğdayını geç hasat eden bölgeler veya ürününü bekleten üreticilerimiz de dikkate alınarak fiyatların düşmesi engellenmiş olacak ve lisanslı depoların çalışması da sağlanacaktır.”

Başkan Doğru, açıklamasının sonunda, hasat dönemine yaklaşan buğday üreticilerine bereketli ve kazançlı bir sezon temennisinde bulundu. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bir dekar ekmeklik buğdayın toplam maliyetinin 692,36 TL olduğunu belirterek, 2021 yılı maliyet kalemlerini şöyle açıkladı:

Tohum: 75,00 TL
Gübre: 205,00 TL
Zirai ilaç ve yaprak gübresi: 83,00 TL
Mazot: 38 TL
Tarla kirası: 190 TL
Hasat ve nakliye: 35,00 TL
Ara toplam: 626,00 TL
Genel gider ve amortisman (yüzde 5): 31,30 TL
Finansman gideri (yüzde 5,6): 35,06 TL
1 dekar buğdayın toplam maliyeti: 692,36 TL
Ortalama verim beklentisi: 360,00 TL
1 kg buğday maliyeti: 1,92 TL
Çiftçi karı yüzde 25: 0,48 TL
Çiftçinin eline geçmesi gereken: 2,40 TL
Mazot-gübre-sertifikalı tohum ve fark desteği: 0,20 TL (Ali Güreli / ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz