Ana Sayfa Sağlık “Çikolata kisti, kanser değil ama kanser gibi davranıyor”

“Çikolata kisti, kanser değil ama kanser gibi davranıyor”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berker, endometriozis yani halk arasında bilinen adıyla çikolata kistinin kanser olmadığını ancak kanser gibi davrandığını belirtti. Berker, çikolata kisti olan kişilerin mümkün olduğunca doğal ürünlerle beslenmeleri gerektiğine de vurgu yaptı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berker ile çikolata kistinin tedavisi hakkında konuştuk.

Kanser gibi davranıyor

“Çikolata kisti bir kanser değil. Ama kanser gibi davranıyor. Etraftaki dokulara yayıldığı için oralarda tıkanmalara sebep olabiliyor. Örneğin, idrar kesesine bulaşabiliyor. Bu sebeple sık idrar, ağrılı idrar, kanamalı idrara neden olabiliyor. Kalın bağırsağa da geçebiliyor. Böbrek kanalını tıkayıp bir süre sonra böbreğin çalışmasını da engelleyebiliyor. Kanser değil ama kanser gibi davranan iyi huylu bir hastalık.”

En çok 20’li yaşlardan sonra görülüyor

“Çikolata kisti, genetiği bilinmeyen genetik bir hastalıktır. En çok 20’li yaşlardan sonra görülüyor. Genelde de 30’lu yaşlarda tanı alıyor. Normalde ağrılı adet yaptığı için önceleri bu normal karşılanıyor. Daha sonra anormal geliyor ve bu nedenle doktora gidiliyor. O yüzden çikolata kistinin önlenmesi mümkün değil. Ancak büyümesini engelleyebiliriz. Doğum kontrol hapı ve benzeri haplarla bu kistlerin büyümesini yüzde 80 oranında durdurabiliyoruz. Fakat bazı hastalarda da hiçbir şekilde durduramıyoruz ve kist büyüyor. Çok az bir orandaki bazı kistler ise hiç ilaç alınmasa bile kendiliğinden gerileyebiliyor.”

“Çikolata kistinin, çok fazla çikolata tüketmeyle bir alakası yok”

Çikolata kisti olan hastaların nasıl beslenmesi gerektiği konusunda da bilgi veren Bülent Berker, şunları söyledi:

“Mümkün olduğunca kafeinli besinlerden uzak durmalıyız. Herkesin uzak durması lazım ama çikolata kisti olan hastaların kafeinden uzak durmasında fayda var. Yürüyüş ve spor yapmaları da gerekiyor. Bir de mümkün olduğunca doğal ürünlerle beslenmeleri lazım. Çikolata kistinin, çok fazla çikolata tüketmeyle de hiçbir alakası yok. Böyle yanlış da bir algı var. İçerisinde erimiş halde bulunan pıhtı, erimiş çikolata gibi göründüğü için çikolata kisti deniyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz