Ana Sayfa Dış haberler Çin ABD’nin ardından Ay’a bayrak diken ikinci ülke oldu

Çin ABD’nin ardından Ay’a bayrak diken ikinci ülke oldu

COVID-19 pandemisinin etkilerini hızlı şekilde atlatan Çin, Chang 5 adlı gemiyle Ay'a iniş yaptı. Chang 5'in görevleriyle ilgili açıklama yapan Çin hükümeti Ay'a Çin Halk Cumhuriyeti bayrağının dikildiğini duyurdu. Böylelikle Çin, ABD'nin ardından Ay'a bayrak diken ikinci ülke oldu.

Dünya devletleri pandeminin sağlık sistemi ve ekonomilere getirdiği yükle mücadele ederken Çin Halk Cumhuriyeti uzay çalışmalarıyla gündeme oturdu. 1 Aralık’ta Ay yüzeyine iniş yapan Chang 5’in asli görevi taş ve toprak toplamaktı. Ancak hükümet Chang 5’in görevleriyle ilgili güncellemeye gidildiğini ifade ederek Ay’a Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı dikildiğini açıkladı. Böylelikle Çin ABD’nin ardından Ay’a bayrak diken ikinci ülke konumuna yükseldi. Çin daha önce de Ay’a Chang 3 ve Chang 4 adlı uzay araçlarını yollamış, taş ve toprak örneği toplamıştı.

Bayrağı diken Chang 5 gemisi

Ay’a daha önce yalnızca ABD’li Apollo astronotları bayrak dikmişti. 1969 yılında, Ay’a inen ilk insanlar olarak tarihe geçen Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, ABD’nin bayrağını yüzeye dikerek görevlerini tamamlamışlardı. Ayrıca daha sonraki Apollo görevlerinde de beş farklı bayrak daha dikilmişti. Çin’in tarihi Chang 5 uzay aracı şu anda Dünya’ya geri dönmek için son hazırlıklarını yapıyor. Çinli araştırmacılar, Ay yüzeyinin iki metre altından örnek maddeler toplayan Chang 5’in 16-17 Aralık gibi yeryüzüne dönmesini beklediklerini söyledi. (RA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz