Ana Sayfa Yargı “Cinsel saldırı” suçlamasıyla yargılanan Musa Orhan’ın tutuklanma talebi reddedildi

“Cinsel saldırı” suçlamasıyla yargılanan Musa Orhan’ın tutuklanma talebi reddedildi

Batman’da intihar eden İpek Er’e tecavüz ettiği iddia edilen tutuksuz sanık Musa Orhan’ın dün Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, savunma yapmayan Musa Orhan'ın tutuklanma talebini reddetti.

Batman’ın Beşiri ilçesinde, tabancayla intihara kalkışan ve 18 Ağustos’ta hastanede yaşamını yitiren 18 yaşındaki İpek Er, geride bıraktığı mektupla kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ettiği Musa Orhan’ın yargılandığı davanın ilk duruşması dün Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanık Orhan’ın duruşmada savunma yapmadığı ve avukatlarının savunmalarıyla mahkemenin devam ettiği öğrenildi. COVID-19 salgını gerekçesiyle gazetecilerin ve 46 avukatın duruşmayı izlemesine izin verilmedi.

Mahkeme, Orhan’ın tutuklanması talebini reddederek bir sonraki duruşmayı 25 Şubat 2021’e erteledi.

“Gerçekler dosyadaki delillerle ortaya çıktı”

Musa Orhan’ın avukatı Dr. Mehmet Erkan Akkuş, Twitter hesabından Orhan’ın susma hakkını kullanacağını belirterek şu paylaşımda bulundu:

“Erkek adaleti değil gerçek adaleti istiyoruz”

Ankara Kadın Platformu, ilk duruşma öncesi Mor Mekan’da düzenlediği basın toplantısıda Platform üyesi Fatma Kılıçarslan, “İpek Er’in intihar etmeden önce yazdığı mektubunda zorla alıkonulduğunu, şiddete ve tecavüze uğradığını ifade etmesine rağmen failin serbest bırakılmasının üzerine başta kadın örgütlerinin mücadelesi, kamuoyunun baskısı ve tecavüze ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan istenen raporun da İpek Er’in iddialarını doğrulaması üzerine tutuklanan tecavüzcü uzman çavuş Musa Orhan 7 günlük tutukluluğun ardından Siirt 1’inci  Ağır Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı” diye konuştu.

Erkek adaleti değil gerçek adaletin sağlanmasını istediklerini belirten Kılıçarslan, “Gerçek adalet sağlanana kadar, Musa Orhan gereken cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağız. Verilen hiçbir ceza 18 yaşında hayattan koparılan kız kardeşimiz İpek Er’i geri getirmeyecek ama bundan sonra bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz