Ana Sayfa Sağlık COVID-19 takibinde değişiklik: Tam aşılı veya hastalık geçiren temaslılar karantinaya alınmayacak

COVID-19 takibinde değişiklik: Tam aşılı veya hastalık geçiren temaslılar karantinaya alınmayacak

Sağlık Bakanlığı, COVID-19’la mücadelede değişikliğe gitti. Bakanlık, ilgili birimlere bir yazı göndererek en az iki doz aşı olanların veya son 6 ay içinde COVID-19 geçiren temaslıların karantinaya alınmayacağını duyurdu.

Her geçen gün yeni varyantların ortaya çıktığı COVID-19 pandemisiyle mücadele yeni düzenleme yapıldı. Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS)’nde yapılan değişiklikle, önerilen aşı şemasını tamamlamış veya son 6 ay içerisinde hastalık geçirmiş kişiler COVID-19 pozitif kişi ile yakın teması olması durumunda, bu kişilerin koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını takip ederek günlük yaşamlarına devam edebilecek.

Temaslı kişilerin maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyene dikkat ederek günlük yaşamlarına devam edebileceği belirtilen yazıda temaslı kişilerin semptom göstermesi durumunda aynı gün, göstermemesi durumunda ise 5’inci gün sağlık kuruluşlarında PCR testi yaptırması gerektiği ifade edildi. Yeni düzenlemeye göre temaslı kişilerin 5’inci gün test yaptırmaması halinde HES kodları riskli hale getirilecek ve bu kişiler karantinaya alınacak. Ayrıca temaslı kişiler 14 gün boyunca 65 yaş ve üzeri veya immünsüpresif kişiler ile bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler gibi COVID-19 açısından riskli gruplara bakım veremeyecek.

Bakanlık’ın yeni düzenlemeyle ilgili yazısı şöyle:

“Önerilen aşı şemasını tamamlamış veya son 6 ay içerisinde hastalık geçirmiş kişilerin COVID-19 pozitif kişi ile yakın teması (rehbere uygun) olması durumunda, bu kişiler;
Koruyucu önlemlere (maske kullanımı, kişiler arası mesafe, hijyen) uyarak kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamlarına devam edebilirler.

Bu kişiler;

-Sağlık Bakanlığınca gün aşırı aranarak semptom takibinin yapılması,

-Semptom gelişmesi durumunda; semptom/semptomların geliştiği gün, sağlık kurumuna başvurarak PCR yaptırır.

-Semptom gelişmemesi durumunda; temasın 5. günü sağlık kurumuna başvurarak PCR yaptırır.

Bu kişilerin;

-Temasın 5. günü PCR testi yaptırmaması durumunda ise 6. gün HES kodları riskli hale gelirler ve kişi karantinaya alınır.
Bu kişiler, PCR pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı rehberine göre tedavi edilir.

-PCR testleri negatif çıkarsa; kişiler izolasyona alınmaz, HES kodları riskli duruma gelmez, bu kişilerin sistemdeki kaydı 6. gün sonlandırılır. Ancak bu kişiler, kendilerini 14 gün boyunca semptomlar açısından takip eder ve 14. günün sonuna kadar 65 yaş üzeri veya immünsüpresif kişiler ile bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler gibi COVID-19 açısından riskli gruplara bakım vermemelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz