Ana Sayfa Ekonomi Cumhurbaşkanlığı 2021 bütçesi: Toplamı 4 milyar TL’nin üzerine çıkıyor, Erdoğan’ın maaşı 7...

Cumhurbaşkanlığı 2021 bütçesi: Toplamı 4 milyar TL’nin üzerine çıkıyor, Erdoğan’ın maaşı 7 bin TL artıyor

Önümüzdeki yılın bütçe görüşmeleri sürüyor. Cumhurbaşkanlığı'nın toplam bütçesinin 886 milyon TL, Erdoğan'ın maaşının da 3 asgari ücret kadar artırılması öngörülüyor. Ayrıca 47 yeni araç alımı da yapılacak.

Bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek Cumhurbaşkanlığı Bütçesi, 886 milyon artırılarak 4 milyar 39 milyon lira oldu. Meclis’e sunulan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Teklifi’nde Cumhurbaşkanlığına ayrılan pay 886 milyon TL artırıldı.

Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine göre Bugün Meclis’te görüşülecek Cumhurbaşkanlığı Bütçesi 2021 yılı için 886 milyon TL artırıldı. Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlar için toplam ödenek önümüzdeki yıl 4 milyar 39 milyon 453 bin TL olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşı ise yüzde 8,3 zamlanarak 81 bin 250 TL’den 88 bin TL’ye yükselecek. Erdoğan’ın maaşına yapılacak zam 3 asgari ücret ederinde. Kısa süre önce “acı reçete” olacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanmak için 2021’de 47 yeni taşıt alacak. Alınacak taşıtlar arasında 2 otobüs, 5 Panel. T Pic-Up (kamyonet), 5 minibüs ve 30 binek otomobil var.

Cumhurbaşkanlığı Bütçesinden afet yönetimine 175 milyon TL, Erdoğan’a 1 milyar 693 bin TL ayrıldı

Cumhurbaşkanlığı Bütçesinin kalemleri arasında bulunan şehircilik ve risk odaklı bütünleşik afet yönetimi kalemine 175 milyon TL ödenek ayrılırken dış politikaya 1 milyar 500 milyon TL ayrıldı. Bütçeden Cumhurbaşkanlığına 1 milyar 693 milyon ayrıldı. Cumhurbaşkanlığı bütçesinden istihdama 72 milyon, bilgi ve iletişim kalemine 96 milyon 600 bin, finansal sistemin geliştirilmesi ve sigortacılık kalemine 30 milyon 240 bin, yönetim ve destekleme programına 287 milyon 600 bin, sanayinin geliştirilmesi, üretime ve yatırımların desteklenmesi kalemine 185 milyon ayrıldı.

“Halk ev kirasını ödeyemezken yeni araç siparişi verildi”

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, halkın ev kirasını ödeyemediği ama Cumhurbaşkanın halka acı reçete uyguladığını belirterek Cumhurbaşkanlığı için yeni araçların sipariş edildiğini söyledi. Erdoğan’ın 1150 odalı sarayda oturduğunu ve şatafattan, lüks araçlardan vazgeçmesi gerektiğini belirten Girgin şu ifadeleri kullandı:

“Mercedeslerin sayısı azalmayacağı gibi gelecek yıl için yeni modeller zaten sipariş edilmiş durumda. Cumhurbaşkanı, bu kadar makam uçağının birinden bile fedakarlık etmeyecek. Her zaman olduğu gibi fedakarlık edecek olan da acı reçeteyi yutmak zorunda kalacak olan da millet olacak.”

Salgın döneminde bütçeden faiz ödemesine 119 milyar 581 milyon TL’nin ödendiğine dikkat çeken Girgin bütçeden halka ise sadece 6 milyar 300 milyon TL yardım yapıldığını belirtti. Halka ödenen miktarın 19 katı olduğunu vurgulayarak “Yani saatte 2.4 milyon dolar faiz lobilerine tıkır tıkır ödendi” dedi.

Cumhurbaşkanı 10 uçaktan ve saraylardan vazgeçmiyor

Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da acı reçeteyi ilk önce Cumhurbaşkanı ve yandaşlarının içmesi gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanının milyonlarca liralık Mercedeslerden, 10 tane uçaktan, 1000 ve 300 odalı saraylardan vazgeçmediğini söyledi. Paylan bütçeyle emekçilerin ve doğanın daha çok sömürülmesi için hazırlık yapıldığını belirterek bütçe için sermayeyle değil sendikalarla, işçilerle, çiftçilerle görüşülmesi gerektiğini söyledi. Paylan, bütçeden yandaşlara ve savaşlara giden kaynakların durdurulmadığını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Biz bütçe tercihlerinin değiştirilerek vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanabileceğini söyledik. Asgari ücretin vergilerden muaf tutularak en az 4 bin TL olması gerekiyor. EYT’lilerin emekli edilmesini istedik ‘Kaynak yok’ dediler. Ataması yapılmayan öğretmenlerin atanmasını, 3600 ek göstergenin verilmesini, emekli maaşının 2 bin 500 TL’den başlamasını, deprem için evlerin yenilenmesini istedik ama tüm taleplerimiz AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi. Onlar savaşa ve yandaşlara, yani ülkenin yüzde 1’ine çalışan bir bütçe yaptılar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz