Ana Sayfa Politika Cumhurbaşkanlığına bağlı 4 kurumun genel bütçeye bağlanmasına muhalefet vetosu

Cumhurbaşkanlığına bağlı 4 kurumun genel bütçeye bağlanmasına muhalefet vetosu

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı İletişim Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Millî Saraylar Başkanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı kurumlarını kararnameyle genel bütçe kapsamına bağlanmasının AYM tarafından iptal edilmesi üzerine, hükümetin TBMM tatile girmeden önce torba yasaya dahil ederek düzenleme yapma çabası muhalefete takıldı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Genel Kurul’da yasama faaliyetleri devam ederken iktidar partisi Cumhurbaşkanlığına bağlı 4 kurumun genel bütçe kapsamına bağlanması düzenlemesini görüşülen torba yasaya eklemek istedi. Bu kapsamda muhalefet partileriyle görüşen iktidar sözcüleri, muhalefetten gerekli desteği bulamadı. Genel Kurul’da görüşülmekte olan bir yasaya madde ihdası önergesi yalnızca bütün siyasi parti gruplarının imzasıyla verilebiliyor.

Söz konusu kurumlar şunlar: İletişim Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Millî Saraylar Başkanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı. Kurumların kararnameyle genel bütçe kapsamına bağlanmasının Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilmişti.

Gazetecilerin yıpranma payı düzenlemesi bekliyor

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Yüksek Mahkeme’nin gazetecilerin yıpranma payına ilişkin şubat ayında verdiği iptal kararının üzerinden aylar geçmesine karşın bir mevzuat düzenlemesi yapılmazken; Cumhurbaşkanlığı’na bağlı 4 kurum için alelacele düzenleme yapılmasını doğru bulmadığına dikkat çekti. Özel, ayrıca İletişim Başkanlığı’nın aşırı siyasileşmiş yapısı nedeniyle düzenlemenin torba kanuna eklenmesine karşı olduklarını ifade etti. HDP ve İYİ Parti kanadından da İletişim Başkanlığı’nın bir kamu kuruluşu gibi davranmadığı, AKP’nin siyasileşmiş bir propaganda aygıtı gibi davrandığına işaret edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz