Ana Sayfa Gazetecilik Cumhuriyet Gazetesi Cezaevine alınmadı

Cumhuriyet Gazetesi Cezaevine alınmadı

Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki mahpuslara açlık greviyle ilgili haber yer aldığı için Cumhuriyet gazetesi verilmedi. Olayla ilgili Adalet Bakanı Yardımcısı Uğurhan Kuş, gazetede yer alan haberlerde açlık grevini destekleyici nitelikte olduğu için bu kararın verildiğini savundu.

Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki mahpuslara açlık greviyle ilgili haber yer aldığı için Cumhuriyet gazetesi alınmadı. Olayla ilgili Adalet Bakanı Yardımcısı Uğurhan Kuş konya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet gazetesinin tetkikinde, açlık grevine yönelik olarak destekleyici ve teşvik edici ifadeler olduğu, ayrıca haberde ismi geçen başka ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin intihar ettiği belirtilerek, kurumda korku, kaygı ve panik yaratıcı ifadeler yer aldığından hükümlü ve tutuklulara verilmemesine dair karar verildi.”

Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilen Sümeyye Gök, cezaevinde kaldığı süre içerisinde kendisine Cumhuriyet gazetesinin verilmediği CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyon üyesi Sezgin Tanrıkulu’ya iletti. Durumla ilgili Gök adına komisyona başvuruda bulunan Tanrıkulu’na Adalet Bakanlığı’ndan yanıt verildi.

Adalet Bakanı Yardımcısı Uğurhan Kuş, cezaevinin eğitim kurulu kararı ile 3 Nisan 2019 tarihinde gazetenin verilmediği iddiasının bulunduğunu hatırlatarak, gazetede o gün açlık grevleriyle ilgili haberin yer aldığına dikkat çekti ve şu bilgiyi verdi:

“3 Nisan 2019 tarihli Cumhuriyet gazetesinin tetkikinde, açlık grevine yönelik olarak destekleyici ve teşvik edici ifadeler olduğu, ayrıca haberde ismi geçen başka ceza infaz kurularındaki hükümlülerin intihar ettiği belirtilerek, kurumda korku, kaygı ve panik yaratıcı ifadeler yer aldığından Tarsus Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Eğitim Kurulu 2019/61 sayılı kararı ile hükümlü ve tutuklulara verilmemesine dair karar verildi.”

Kuş, kurumun uygulamalarının “mevzuat çerçevesinde olduğunu, keyfi ve usulsüz bir durumun söz konusu olmadığını” ifade etti. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz