Ana Sayfa Çalışma Hayatı Denizlili çiftçiler: “İktidarın son kullanma tarihi geçti”

Denizlili çiftçiler: “İktidarın son kullanma tarihi geçti”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın ziyaret ettiği Denizli Çivril’deki çiftçiler, “Mazot, gübre, elektrik çok arttı. Ürünlerden yeterli verim alamadık. Devletin köylüyü desteklemesi gerek. En kestirme çözüm hükümeti değiştirmek gerek. İktidarın son kullanma tarihi geçti” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli Çivril’in Gürpınar, Karalar, Emirhisar, Haydan’daki köylüleri ziyaret etti. Karaca, tarlalardan kahvehanelere yurttaşların şikayetlerini not aldı.

“Halimizi damdan düşen anlar”

20 dönüm yerden 10 ölçek nohut alabildiğini söyleyen ve ürünlerini satamadığı için koşullara isyan eden çiftçi, “12 bin liraya aldığımız hayvanları ise 7, 8 bine satacağız da aldığımız borçları ödeyeceğiz. Borçlar faiziyle birlikte bekliyor. Bankadan kredi çekiyoruz, eşten dosttan borç alıyoruz, elektrik faturalarını ödeyemiyoruz. Bizim yapacak bir şeyimiz yok, gidecek yerimiz yok. Çiftçiye mazot desteği verseler, maliyetler düşse çiftçi üretebilir. Yaşadıklarımız Nasreddin Hoca fıkrası gibi: Bizim halimiz ne olacak? Damdan düşen biri olmalı, damdan düşenin halini ancak damdan düşen anlar” dedi.

“Nohutun tohumunu beş TL’ye alıp ikiye satamaz haldeyiz”

“Çivril’in evladıyım” diyen ama Çivril’in köylerine uğramayan iktidar milletvekillerine maille, telefonla ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen köylüler de “Gelseler köyün ihtiyaçlarını söyleriz. Hala susuzluk çekiyoruz, nohutun tohumunun kilosunu beş TL’ye aldık. Gübre, mazot, sulama için elektrik masrafı yaptık. Emeğimizi hiç hesaba bile almıyoruz. Şimdi satalım dedik kilosunu iki TL’ye satamıyoruz, hayvanlara yem diye veriyoruz. Çivril Belediyesi, yerel seçimden üç dört gün önce mahallemize taşları yığdı. Seçim biteli bir buçuk yıl oldu. Kazanınca taşları döşemesini unuttu. Söz verilen yerlere hala asfalt dökülmediğini sizler aracılığıyla duyurmak istiyoruz” diyerek taleplerini dile getirdi.

“Üretici desteklenmeli”

İthal çekirdek nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları anlatan kadınlar ise “Yurtdışından çekirdek ithal edeceklerine yerli üreticiyi desteklemeliler, bizler emeğimizin karşılığını almalıyız” dedi.

“İktidarın son kullanma tarihi geçti”

Arpa-buğday eken ve satamayan çiftçiler, “Mazot, gübre, elektrik çok arttı. Ürünlerden yeterli verim alamadık. Devletin köylüyü desteklemesi gerek. En kestirme çözüm hükümeti değiştirmek gerek. İktidarın son kullanma tarihi geçti” yorumunu yaptı. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz