Ana Sayfa Çalışma Hayatı DEVA Partili Fırat: Mekânları, festivalleri, konserleri, sinemaları, tiyatroları açın!

DEVA Partili Fırat: Mekânları, festivalleri, konserleri, sinemaları, tiyatroları açın!

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı kültür sanat sektörü için sorumluluk almaya çağırdı. Hükûmetin kültür endüstrisi emekçilerini açlıkla sınadığını belirten DEVA Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Münevver Helûn Fırat, önemler çerçevesinde hükûmete "mekânları, festivalleri, konserleri, sinemaları, tiyatroları açın" çağrısında bulundu.

DEVA Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Fırat, kültür sanat sektörüne ilişkin yasakların sürmesine tepki gösterdi.

Fırat,  “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin aldığı kararlar kültür ve sanat sektörünü bitirmeyi, sektör emekçilerini ve ailelerini açlığa terk etmeyi sıradanlaştıran, bilimsel değeri olmayan ve hedefi Kovid-19 salgınını hafifletmekten uzak kararlardır” dedi.

“Hükûmet kültür sanat sektörünü açlıkla sınıyor”

Fırat, Nisan ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sahne sektörü için destek programı tutarının artırılarak devam etmesi, sahne sanatları için uzun vadeli bir çevrimiçi performans platformu kurulması, işletmecilerin/sanatçıların kendi platformlarını kurabilmeleri için bankaların faizsiz kredi destekleri sağlaması ve aşılama sürecinde sahne sektörünün de öncelikli tutulması konusunda taleplerde bulunduklarını hatırlattı.

Fırat sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak gelinen noktada sektör hiçe sayılmış, ülkenin en önemli ayaklarından kültür endüstrisi ekonomik bir değer olmaktan çıkarılmıştır. Bugün kültür endüstrisi emekçilerini, sanatçılarını ‘yok’ kabul etmiş bir hükûmet anlayışı ile karşı karşıyayız.

Yasakların hafifleyeceği yaz döneminde insanların trajikomik desteklerle alaya alınması değil, işlerine dönmelerini sağlayacak bir aşı temini ve uygulaması ortaya koyulması gerek. Bir anayasal hak olarak kültüre ve sanata erişim hakkı kısıtlanan insanlarımız, turistler özgürce dolaşırken huzursuzlukla kıvranıyor; sektör emekçilerimiz ise açlıkla imtihan oluyor ve intihara sürükleniyorlar.”

“Mekânları, festivalleri, konserleri, sinemaları, tiyatroları açın!”

“Kapalı alanlar başta olmak üzere tüm sağlık ve hijyen tedbilerini alarak, sosyal mesafe ve HES kodu uygulamasına riayet edilerek, aktif ve adil denetleme mekanizmasını kurarak, aşılama sağlayarak, açık hava etkinliklerini teşvik ederek, mekanları, festivalleri, konserleri, sinemaları, tiyatroları açın!” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz