Ana Sayfa Çalışma Hayatı DEVA’dan 5 Nisan Avukatlar Günü açıklaması: 4 yılda en az 605 avukat...

DEVA’dan 5 Nisan Avukatlar Günü açıklaması: 4 yılda en az 605 avukat tutuklandı, 441 avukat hapis cezası aldı

5 Nisan Avukatlar Günü’nde açıklama yapan DEVA Partisi, tutuklanan ve hapis cezası alan avukatlara dikkat çekti. DEVA Partisi’nin açıkladığı verilere göre 2016-2020 yılları arasında en az 605 avukat tutuklandı, 441 avukat hapis cezası aldı.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü’ne ilişkin basın açıklamasında “Avukatlar Günü’nü buruk kutladıklarını” ifade ederek tutuklanan ve hapis cezası alan avukatlara dikkat çekti. Avukatların, iktidarın tehdit ve baskısı altında olduğunu belirten Yeneroğlu “Avukatlık faaliyetlerinden dolayı yargılama ve hatta tutuklamalar olağan hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Kamuoyuna yansıyan verilere göre 2016’dan 2020’ye kadar en az 605 avukatın tutuklandığını ve 441 avukata hapis cezası verildiğini hatırlatan Yeneroğlu, avukatların “içi boş soruşturmalarla ve cezai yaptırımlarla” karşı karşıya bırakıldığını söyledi. Avukatlık mesleğini ifa etmenin her geçen gün daha da zorlaştığını belirten Yeneroğlu, avukatlara yönelik saldırılara dikkat çekerek şunları ifade etti:

“Avukatlar; adliye koridorlarında, haciz mahallerinde görevleri sırasında saldırılara uğramakta ve hatta öldürülmektedir. Bunun yanı sıra mahkeme salonlarında avukatların söz hakları sınırlanmakta, kanun hükmüne rağmen soruşturma ve dava dosyalarını etkili bir şekilde incelemeleri engellenmektedir. Tek bir duruşma için saatlerce beklemek, mesleğin bir gerçeği haline gelmiştir.”

“Çoklu baro sistemiyle baroların araçsallaştırılmasının önü açıldı”

Yeneroğlu açıklamasında çoklu baro sisteminin hiçbir demokratik ülkede olmadığını ifade ederek, bu sistemle baroların iktidar tarafından araçsallaştırılmasının önünün açıldığını söyledi. Yeneroğlu avukatların çoklu baro sistemiye ve pandemi döneminde ortaya çıkan sorunlarını ise şu ifadelerle anlattı:

“Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikle dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde eşi ve benzeri olmayan, mesleğin onur ve saygınlığıyla bağdaşmayan çoklu baro sistemi oluşturulmuştur. Anayasa’nın ruhuna ve sözüne aykırı bir şekilde yapılan değişiklikle oluşturulan sistem, baroların iktidar tarafından araçsallaştırılmasının önünü açmıştır. Ayrıca değişiklikleri protesto etmek için Ankara’ya yürümek isteyen baro başkanlarının yürüyüşü keyfi şekilde engellenmesi ile gözaltı ve darp görüntüleri utanç tablosu olarak hafızalara kazınmıştır.
Kamu hizmeti niteliğinde bir serbest meslek faaliyeti yürüten avukatların, pandemi süresince en çok etkilenen meslek gruplarının başında olmalarına rağmen kendilerine devlet tarafından etkili bir yardım sağlanmamıştır. Bu süreçte pek çok sözleşmeli olarak çalışan avukatın işine son verilmiş, birçok serbest çalışan avukat ise ofisini kapatmak zorunda kalmıştır. Umutsuzluk ve ekonomik bunalım nedeniyle genç avukatlardan maalesef intihar edenler dahi olmuştur. Avukatların mesleki sorunlarına duyarsız kalınması, artık ekonomik sorunların ötesinde hayat memat meselesi halini almıştır. Bu nedenle, bir an önce özellikle genç avukatların ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır. Ayrıca tüm avukatlara yönelik olarak; KDV oranları indirilmeli, CMK ücretleri harcanan emekle orantılı olarak iyileştirilmeli, CMK kapsamında alınan dosyalardan beraat kararları ile ilgili vekalet ücretlerinin ödenmesi geciktirilmemeli, SGK prim ve vergi mükellefiyetleri hafifletilmelidir.
DEVA Partisi olarak, avukatların ve baroların baskı altında tutulmadan mesleklerini icra edebilmesi, bağımsız ve tarafsız yargı ile savunma hakkı için mücadele ediyoruz. Bu minvalde gerek baskı gerek ekonomik zorluklar altında mesleklerini icra etmeye çalışan tüm avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyor, mesleki faaliyetleri sırasında öldürülen ve yaşadığı sorunlar nedeniyle intihar eden tüm avukat meslektaşlarıma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı diliyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz