Ana Sayfa Kültür-Sanat Devletten destek alamayan bağımsız sahneler kapanmamak için direniyor

Devletten destek alamayan bağımsız sahneler kapanmamak için direniyor

Kadıköy Theatron, pandemide gelen kısıtlamalar nedeniyle kapanmamak için yardım kampanyası düzenliyor. Pandemi nedeniyle kapatılan tiyatrolar ve sinemalar biriken kira borçların ve sabit masraflarını ödeyemiyor. Biriken borçlar sebebiyle birçok sinema, tiyatro ve sahne kapandı.

6 yıldır açık olan Kadıköy Theatron da uzun süreli kapalı olmasından dolayı biriken borçlarını ödeyemedi. Kapanma tehlikesiyle yüz yüze gelen Theatron seyircilerini kendilerine destek olmaya davet etti. Konuyla ilgili yayımlanan açıklama metninde Theatron’un giderlerini ödeyemediği ve sahnesini kaybetme derecesine geldiği belirtilerek “Desteğiniz, pandemi sürecinde ödeyemediğimiz ve görünen o ki bir süre daha ödeyemeyeceğimiz, kiralar, vergiler, çalışan ödenekleri ve sabit gider gibi masraflar için kullanılacaktır” denildi.

Açıklama metninde bağımsız sahnelerin normal şartlarda bile ayakta kalmasının zor olduğu pandemiyle birlikte bağımsız sahneler için işlerin daha kötüye gittiği ve sahnelerin peş peşe kapandığı belirtildi. Tiyatro için mekanın önemine vurgu yapılan açıklamada mekanın kaybedilmemesi için destekte bulunma çağrısı yapıldı. Pandemide bağımsız sahnelerin büyük darbe aldığı belirtilen açıklamada, “salgın sürecinden, diğer iş kolları ve çalışanlar gibi, tiyatrolar ve tiyatrocular da etkilendi, hala da etkilenmeye devam ediyorlar” denildi.(BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz