Ana Sayfa Sağlık Diş telleri çıktıktan sonra dişler eski haline döner mi?

Diş telleri çıktıktan sonra dişler eski haline döner mi?

Ortodonti Uzmanı Dr. Enver Akın Özkan, ortodonti tedavisi ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Günümüzde ağız, diş ve çene sistemindeki kapanış problemlerini düzeltmeyi ve dişleri düzgün sıralayıp estetik bir görüntü sağlamayı amaçlayan ortodonti tedavisi, her yaştan insana kolaylıkla uygulanabiliyor. Ağız dışı apareyler, klasik metal braketler, porselen braketler ve içten takılan diş telleri (lingual) çeşitleriyle de birçok alternatif sunuyor. Son yıllarda moda olan şeffaf plaklarla da (Invisalign) kişilerin tedavi olduğu neredeyse anlaşılmıyor.

Pekiştirme tedavisiyle destekleniyor

Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Enver Akın Özkan

Ortodonti tedavi süresinin kişiye göre farklılık gösterdiğini dile getiren Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Enver Akın Özkan, tedavi bitiminden sonra uygulanan pekiştirme tedavisinin de önemine vurgu yaptı. Dr. Özkan şöyle konuştu:

“Ortodonti tedavisi, kişiye göre değişiklik gösteriyor. Ancak ortalamaya vurursak eğer erişkin hastalarda 1-1,5 sene arasında ortodonti tedavisinin sürdüğünü söyleyebiliriz. Dişleri düzeltmek kadar düzelttikten sonra eski haline dönmemesi de bizim için son derece önemli. O yüzden dişler düzeldikten sonra bozulmaması için pekiştirme tedavisi dediğimiz pasif bir tedavi uyguluyoruz. Pekiştirme tedavisi de vakaya göre değişik aparatlarla oluyor. Bunlar, ya dişlerin iç tarafından takılan bir telle oluyor ya da geceleri kullanmak üzere takıp çıkarılan plaklarla oluyor.”

“Diş telleri, insanların yaşam tarzı haline geliyor”

Ortodonti tedavisinde dişlere hiçbir şekilde zarar verilmediğinin de altını çizen Uzman Dr. Özkan, şunları söyledi:

“Bazı çocuk hastalarımızda tedavilerimiz 3-4 sene sürebiliyor. Eğer, ortodonti tedavisi, çok acı verici bir durum olsa kimse bu acıya dayanamaz. Sadece ilk 1 hafta ufak şikayetler oluyor. Daha sonra zaten insanların yaşam tarzı haline geliyor. Benim her yaş grubundan ve her meslek grubundan birçok hastam var. Onlardan edindiğim tecrübelere göre söyleyebilirim ki, tel tedavisi ne yadırganıyor ne de kişinin sosyal hayatını etkiliyor. Kişi, kafasında bu tedaviyi kabullenirse ve sonucunun iyi olacağını düşünürse her şey daha kolay oluyor. Günümüzde estetik çok önemli. Estetiğin en önemli unsurlarından biri de; dişler. Ortodonti tedavisi de dişlere zarar vermeden dişlerin orijinalliklerini koruyarak yapılabilecek en mantıklı çözüm bence. Ayrıca sadece probleme yönelik bir düzelme olmuyor. Olumlu manada ağız yapısı değişiyor ve daha güzel bir görüntü de oluşuyor.

“Tarifi imkânsız duygular yaşıyoruz”

“Biz, hastalarımızla uzun süreli görüşüyoruz. Pekiştirme tedavisiyle beraber hastalarımız yıllarca gelip gidiyor. Dolayısıyla onlarla hem arkadaş oluyoruz hem onların yaşamlarına ortak oluyoruz. Aynı zamanda çok güzel dostluklar da kuruyoruz. Bu büyük bir mesleki haz bizim için. Dişlerin düzeldiğini görmek, olumlu yaklaşımlar almak da profesyonelliğin ötesinde tarifi imkansız duygular yaşatıyor insana.”

Çapraşık dişler her yaşta düzeltiliyor

Ailelerin, çocuklarını 6 yaşından sonra diş hekimlerinin yanında, ortodonti uzmanlarına da muayene ettirmeleri gerektiğini ifade eden Dr. Enver Akın Özkan, çene problemlerinin de çocukların büyüme ve gelişme dönemi bitmeden yapılması gerektiğine dikkat çekti. Dr. Özkan ayrıca, dişleri ilgilendiren çapraşıklıkların yer yaşta düzeltilebileceğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz