Ana Sayfa Çalışma Hayatı DİSK-AR: 2,6 milyon emekli, aylık 763 TL ile yaşamaya mahkum ediliyor

DİSK-AR: 2,6 milyon emekli, aylık 763 TL ile yaşamaya mahkum ediliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Son 2 yılda emeklilerimize toplam 674,5 milyar lira aylık ödemesi gerçekleştirdik” sözlerinden sonra tekrar gündeme gelen emekli maaşları hakkında araştırma yapan DİSK-AR 2,6 milyon emekli ve hak sahibinin aylık 763 TL ile yaşamaya mahkum edildiğini belgeledi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) “Türkiye’de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği Araştırması” yayımlandı. Raporda Türkiye’deki milyonlarca emekli ve hak sahibinin çok az bir gelirle yaşamak zorunda bırakıldığı gözler önüne serildi. Rapora göre 2,6 milyon emekli ve hak sahibi aylık 763 TL’ye mahkum edilirken, yine 2,6 milyon emekli bin 252 TL ile yaşamak zorunda kaldı. Raporda asgari ücretin altında aylık alan emekli ve hak sahibi sayısının ise 7,9 milyon olduğu belirtildi.

Raporda milyonlarca emeklinin asgari ücretin altında aylık aldığı hatırlatılarak, emekliliğin temel bir hak olduğu vurgulandı ve “Ülkemizde hem emeklilik hem de emeklilerin insanca bir yaşam sürmesi giderek zorlaşmaktadır” denildi. Raporda, Türkiye’de 13 milyondan daha fazla emekli olduğu bildirilerek “9 milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ile 4 milyon civarındaki hak sahipleri ciddi geçim sıkıntıları yaşıyor” denildi.

Emekliler ya çalışıyor ya da iş arıyor

Artan enflasyon oranlarına rağmen düşük aylıklarla yaşamak zorunda bırakılan birçok emekli ya çalışıyor ya da iş arıyor. Rapora göre düşük gelirler nedeniyle emeklilerin neredeyse yarısı ya çalışıyor ya da iş arıyor. Raporda 4,3 milyon emeklinin ya çalıştığı ya da iş aradığı belirtildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emekli ve hak sahiplerinin aylık ve gelirlerinin ayrıntılarını açıklamadığı hatırlatılan açıklamada, SGK’nin gerçeklerin üstünü uzun bir süre örtemeyeceği söylendi. Türkiye’de 13,2 milyon emekli ve hak sahibi olduğu belirtilen raporda, yaşlılık aylığı alan (emekli) sigortalıların sayısı 9 milyon 90 bin, ölen sigortalıların hak sahiplerinin (dul ve yetim) sayısının ise 3,8 milyon olarak belirlendiği kaydedildi.

Yeni yasa kıdem tazminatını ve iş güvencesini ortadan kaldıracağı gibi EYT’lileri de olumsuz etkileyecek

Raporda, Meclis’e yeni gelen torba yasayla birlikte çalışan emeklilerin ve Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) olumsuz etkileneceği belirtilerek, yasanın kıdem tazminatları ve iş güvencelerini ortadan kaldıracağı söylendi. Emekli kadın oranının oldukça düşük olduğu ifade edilen raporda, kadınların istihdam edilenlerin yüzde 32’sini oluşturduğunu ama emekli kadın oranın yüzde 19 olduğu belirtildi. Emeklilerin yüzde 80’ine yakınını 55 ve yukarı yaştakilerin oluşturduğu kaydedilerek Türkiye’nin “genç emeklilikler” ülkesi olduğu iddiasının gerçek olmadığı aktarıldı.

AKP iktidarıyla birlikte emekli olmak zorlaştı

Raporda AKP döneminde 2008 yılında kabul edilen 5510 sayılı yasa ile güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranı ile aylıkların alt sınırının düşürüldüğü ve aylıkların artırılma yönteminde büyümeye yer verilmediği kaydedildi. Bu düzenlemeyle emekli aylık ve gelirlerinin asgari ücretin altına düşmeye başladığı kaydedilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Emeklilik 2008 yılından sonra daha da zorlaştı. Emeklilik yaşı yükseldi, emekli aylığı elde etme koşulları zorlaştı ve emekli aylık ve gelirleri düşmeye başladı. Öte yandan emekliler arasındaki eşitsizlik derinleşti. En düşük emekli aylığının 1.500 TL olduğu iddiası doğru değildir. Ortalama emekli aylıklarının asgari ücrete oranı giderek düşüyor. En düşük emekli aylığının 1.500 TL’ye yükseltildiği iddiası aylıkların asgari ücretin çok altında olduğunu göstermektedir.” (BK)

Raporun tamamı için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz