Ana Sayfa Ekonomi DİSK-AR: TÜİK’in yaptığı değişiklik sayısal olarak artış sağlasa da tüketici hala kötümser

DİSK-AR: TÜİK’in yaptığı değişiklik sayısal olarak artış sağlasa da tüketici hala kötümser

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), TÜİK’in tüketici güven endeksinde yaptığı değişikliğe dair rapor yayımladı. Raporda, yapılan değişikliğin tüketici güveninde “yapay” bir artış sağladığı ancak ekonomideki kötü gidişatın tüketicinin kötümser olmasına neden olduğu kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz günlerde tüketici güven endeksi hesaplamalarında değişikliğe gitti. Yapılan değişiklikle birlikte güven endeksi yaklaşık 20 puanlık bir artış gösterdi.

DİSK-AR değişikliğe dair yayımladığı raporda, 16 yıl sonra yapılan değişikliğe rağmen tüketicinin güveninde kötümser eğilimin devam ettiğini belirtti. Raporda, güven endeksinin ekonomideki gidişat hakkında önemli göstergelerden biri olduğunun da altı çizildi.

TÜİK, AB metodolojisine uygun olması için yaptık demişti

Raporda, TÜİK’in hesaplamalardaki değişikliğe gerekçe olarak, endeksin Avrupa Birliği (AB) metodolojisiyle uyumlu hale getirilmesini göstermesi eleştirilerek, AB’nin 2018’de yaptığı bu değişikliğin TÜİK tarafından 2 yıl sonra salgının Türkiye’de
tüketici güveninin düştüğü koşullarda yapılmasının dikkat çekici olduğu vurgulandı.

TÜİK’in yaptığı değişiklikle “gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi” ve “gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali“ soruları endeksten çıkarılırken, “gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi” ve “geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi” soruları endekse eklenmişti. Bu değişiklikten sonra tüketici güven endeksinde geçen yıllara oranla artış olmuştu. Artış yaşanmasına rağmen güven endeksi 100’ün altında kaldı. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz