Ana Sayfa Çalışma Hayatı DİSK Başkanı Çerkezoğlu, tedbir taleplerini açıkladı: Sosyal devlet şart, aşı parasız olmalı

DİSK Başkanı Çerkezoğlu, tedbir taleplerini açıkladı: Sosyal devlet şart, aşı parasız olmalı

DİSK Başkanı Çerkezoğlu, COVID-19'un işçi sınıfı hastalığına dönüştüğünü söyleyerek DİSK'in salgınla mücadele tedbirleriyle ilgili taleplerini açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, salgınında zamanında alınmayan önlemler neticesiyle salgının kontrolden çıktığını ve hükümetin “çarklar dönecek” ısrarının işçilerin canına mal olduğunu söyledi.

İktidarın çarklar dönecek ısrarıyla birlikte fabrikalarda üretime devam edilmesinin sonucu olarak COVID-19 hastalığının işçi sınıfı hastalığına döndüğünü kaydeden Çerkezoğlu “çarklar işçilerin canıyla dönerken, sermayenin çıkarları halk sağlığının önüne geçiyor” dedi. Eğitim konusuna da değinen Çerkezoğlu, eğitimde devamlılığın herkes için sağlanmadığını belirterek bu durumun gençlerin ve çocukların geleceğini kararttığını belirtti. İktidarın salgın politikalarını eleştiren Çerkezoğlu “somut önlemler alınmadan, ideolojik propagandayla nasihat ile virüs durdurulamıyor” diye konuştu. Çerkezoğlu pandemiyle mücadele için gereken şartları ise şöyle sıraladı:

Akıl ve bilim şart!

Salgınla mücadelede bilgi olmadan olmaz. Bakanlığın “Bilim Kurulu”yla bile paylaşmadığı verilerin tamamı, il ve ilçe bazında toplumla paylaşılmalı, ilgili kurumlarla işbirliği yapılmalı ve virüsün yayılmasını engelleyecek bilimin öngördüğü tedbirler kararlılıkla uygulanmalıdır.

Acil ve zorunlu işler dışında tüm işlerin en az 14 gün durdurması şart

• Acil ve zorunlu işler dışında tüm işyerlerini istisnasız olarak kapsamına alan, 14-21 gün süreyle gerçek anlamda kapanma acilen hayata geçirilmelidir. Bu süre zarfında halkın ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik ekonomik ve sosyal tedbirler alınmalı ve çalışanlar ücretli izinli sayılmalıdır. Kapanma süresinde işçi, işsiz, küçük esnaf, emekli yurttaşlar ve kadınlar devlet tarafından desteklenmelidir.
• Çalışma saatleri kısaltılmalı, mümkün olan işlerde kurallara uyularak evden çalışma sağlanmalı, kamuda ve özel sektörde dönüşümlü-kademeli mesai uygulamasına geçilmelidir.

Sosyal Devlet, sosyal bütçe şart

• İşten çıkarma yasağı bütün istisnaları kaldırılarak devam etmeli, ancak ücretsiz izin uygulamasına derhal son verilmeli, kısa çalışma ödeneğinden faydalanma koşulları kolaylaştırılmalı ve bu ödenek en az asgari ücret düzeyine çekilmelidir.
• Asgari kullanım bedelinde elektrik, su, doğalgaz, iletişim gibi temel hizmetler parasız olmalıdır.
• Eğitimin yüz yüze yapılmasının uygun koşulları oluşturulana kadar, öğrencilerin gereksinimi olan uzaktan eğitime erişim cihazları ve internet bağlantısı ücretsiz olarak sağlanmalıdır.
• Asgari ücret insanca yaşanacak bir düzeye çekilmeli ve vergi dışı bırakılmalıdır.
• 2021 bütçesi kamusal hizmetleri geliştirecek, salgın süresince iş ve gelir kaybına uğrayan kesimleri destekleyecek biçimde oluşturulmalıdır. Salgın hızla devam ederken bütçe kaynakları, “mega projeler” adı verilen Kanal İstanbul gibi gereksiz kamu yatırımları için değil halkın sağlığı ve geçimi için kullanılmalıdır.
• Sosyal devlet uygulamaları için şirketler ve büyük servetler vergilendirilmeli, dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki payı azaltılmalıdır.

Herkese parasız aşı şart

Grip ve zatüre aşısında yaşandığı gibi, Covid-19 aşısının temininde gecikilmemeli, uygulamada ayrımcılık yapılmamalı, Covid-19 aşısı risk gruplarından ve sağlık emekçileri başta olmak üzere zorunlu işlerde çalışanlardan başlanarak herkese ücretsiz uygulanmalıdır.”

Çarklar dönecek ısrarı COVID-19’un işçi sınıfı hastalığı olmasına neden oldu

Çerkezoğlu ayrıca, salgının kontrolden çıktığına dikkat çekerek çok sayıda işçinin COVID-19 nedeniyle sağlığını ve yaşamının yitirdiğini belirtti. Çerkezoğlu, salgınla birlikte işçilerin gelirini, birikimini kaybederek daha fazla borçlandığına ve yoksullaştığına dikkat çekti. İktidarın başarı hikayesi uğruna gerçekleri sakladığını kaydeden Çerkezoğlu, bu durumun ödenen bedeli ağırlaştırdığına vurgu yaparak “hasta rakamlarını saklamanın tükenen sağlık çalışanlarına ve tıkanan sağlık kurumlarına hiçbir yararı olmadı” dedi. Çerkezoğlu, hükümetin sadece işçilerin sağlığını değil aşını ve işini de korumak için önlem almadığını ifade etti. İktidarın büyük şirketlerin borçlarını sildiğine dikkat çeken Çerkezoğlu iktidarın söz konusu halk ve işçiler olunca sorunları görmezden geldiğini söyledi. İktidarın halkın işini ve geçimini güvence altına almadan, milyonları “salgından veya açlıktan ölme” tercihine mahkûm bıraktığını belirten Çerkezoğlu bu şekilde salgının yönetilemeyeceğini söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz