Ana Sayfa Çalışma Hayatı DİSK: Hükümet işçiye fondan az para ödemenin yolunu arıyor

DİSK: Hükümet işçiye fondan az para ödemenin yolunu arıyor

İşçilerin 3 ay süreyle geçici olarak işten çıkarılmasını yasaklayan yasa taslağını eleştiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Yasa teklifi işçileri ücretsiz izne mahkûm ediyor. Ücretsiz izin uygulaması meşrulaştırılamaz. Hükümet İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işçiye daha az ödeme yapmak için yeni bir yol icat etmeye çalışmaktadır” dedi.

İktidarın hazırladığı 62 maddelik yasa teklifi taslağıyla işten çıkarmaların 3 ay yasaklanması, bu süreç içinde işçilere günlük 39 lira 24 kuruş nakit ücret desteği ödenmesi ön görülmüştü.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, iktidarın işçi çıkarmayı yasaklayan yasa taslağında fesih yasağı uygulanan hallerde işverenin işçiyi ücretsiz izne ayırabileceği ifadesinin yer aldığını hatırlatarak, “Her şeyden önce işten çıkarma yasağı sırasında ücretsiz izin uygulamasına gerek yoktur. Yasa teklifi işçileri ücretsiz izne mahkûm ediyor. Ücretsiz izin uygulaması meşrulaştırılamaz. Hükümet İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işçiye daha az ödeme yapmak için yeni bir yol icat etmeye çalışmaktadır” dedi.

“İşçi açlığa mahkum ediliyor”

Taslakta işçilere işçilere ödenecek günlük 39 lira 24 kuruş nakit ücret desteğine tepki gösteren Çerkezoğlu, “Taslakta yer alan miktar asgari ücretle çalışan bir işçiye ödenen en düşük işsizlik ödeneği ile aynı miktardır. Örneğin kısa çalışma ödeneği uygulanacak olsaydı bin 752 TL ile 4 bin 381 lira arasında ödenek alacak işçiye sadece bin 177 TL ödenmesi planlanıyor” diye konuştu.

Ödenecek miktarın işçiyi açlığa mahkum etmek olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, “Bu miktarda bir ödenek işsizlik ve kısa çalışma ödeneklerini boşa düşürme hamlesidir” ifadesini kullandı.

“İşveren değil işçi fonu”

İşçilerin 15 Mart 2020’den geçerli olmak üzere en az asgari ücret düzeyinde ücret alması gerektiğinin altını çizen Çerkezoğlu, “İşsizlik Sigortası Fonu’nda yeterli kaynak vardır. İşsizlik Sigortası Fonu işçilerindir. Özellikle son yıllarda hükümet tarafından bir işveren fonuna döndürülmüş olan Fon kaynakları salgının toplumsal tahribatını önlemek amacıyla kullanılmalıdır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz