Ana Sayfa Kent Diyarbakır’ın tarihi mekanlarındaki Amida Konserleri başladı

Diyarbakır’ın tarihi mekanlarındaki Amida Konserleri başladı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) tarafından organize edilen Amida Konserlerinin ilki bu akşam Hasuni Mağaraları’nda gerçekleşecek.

Diyarbakır’ın on tarihi mekanında gerçekleşecek konserlerin ilki bu akşam Hasuni Mağaraları’nda düzenlenecek. Konserler hakkında açıklama yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, amaçlarının Diyarbakır’ın kültürel çeşitliliği tanıtmak olduğunu belirtti. Tayınlamak, Diyarbakır’ın somut kültürel mirasları olduğunu belirterek farklı kültürlerden günümüze ulaşan tarihi yapıları, ezgileri, edebi eserleri, hikayeleri, destanları, gelenekleri ve yöresel ürünleri olduğunu söyledi. Tayınlamak, amaçlarının soyut mirasların geleceğe taşımak olduğunu ifade etti. Kentin büyük bir müzik potansiyeli olduğunu belirten Tayınlamak müzik alanında geçmişten günümüze ulaşan ezgiler ve geleneklerden beslenen girişimlerin geliştirilmesi ve bu zenginliğin kentin tanıtımında yer alması gerektiğini ifade etti.

Tayınlamak, Hasuni Mağaraları’nda 16 Ekim 2020 Cuma günü düzenlenecek ilk müzik dinletisinde santur, keman ve def ile  dengbêjlik geleneğinden günümüze ulaşan ezgilerin seslendirileceğini ve dijital platformlarda yayınlanacağını belirtti. Tayınlamak, müzik dinletilerini 16 Ekim Cuma günü saat 20.00’da DTSO sosyal medya hesaplarından yayınlanacağını söyledi. Tayınlamak 10 müzik dinletisi hakkında şöyle konuştu:

“Hasuni Mağaralarından sonra Zerzavan’da piyano dinletisi, Ergani’de doğal ritim orkestrası, Keçi Burcu’nda Tembûr Dinletisi düzenliyoruz. Diyarbakır’ın her bir ilçesinde sahip olduğu tarihi, kültürel, doğal zenginliği de aktaracak şekilde etkinlikler organize ediyoruz. Her bir etkinlikte geçmişten günümüze kadar gelen farklı ezgileri, müzik enstrümanları, konserin düzenleneceği tarihi ve doğal mekanların geçmiş hikayesi ile birleştirerek sunmayı hedefliyoruz.” (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz