Ana Sayfa Dış haberler DSÖ, düşük ve orta gelirli ülkelere 120 milyon COVID-19 testi gönderileceğini duyurdu

DSÖ, düşük ve orta gelirli ülkelere 120 milyon COVID-19 testi gönderileceğini duyurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) virüsle mücadelede katkı sağlamak için düşük ve orta gelirli ülkelere yaklaşık 120 milyon hızlı test kiti gönderecek.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19 aşılarının dünya geneline dağıtımı ile ilgili bir açıklama yaptı. Ghebreyesus, Innovative New Diagnostics Vakfı ve Global Fund gibi ortak kuruluşların desteği ile düşük ve orta gelirli ülkelere yaklaşık 120 milyon adet tanı kiti gönderileceğini açıkladı.

Testlerin özellikle yüksek bulaş oranına sahip, laboratuvar tesislerinin yetersiz olduğu ve eğitimli sağlık çalışanı olmayan ülkelere gönderileceğini söyleyen Ghebreyesus, bu testlerin saatler veya günler yerine yaklaşık 15-30 dakika içinde güvenilir sonuçlar sağladığını ifade etti.

Hızlı teşhis testleri 6 ay içinde kullanıma sunulacak

DSÖ, kullanımı kolay 120 milyon teşhis kitinin 6 aylık bir süre içinde kullanıma sunulacağını duyurdu. Bu test kitlerinin şu anda birim başına maksimum 5 ABD doları olarak fiyatlandırıldığını açıklayan DSÖ, söz konusu kitlerin PCR testlerinden çok daha ucuz olduğunu söyledi. (MÖ)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz