Ana Sayfa İklim Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Sibirya uyarısı: Artan sıcaklıklar yangınlara yol açıyor, yangınların karbondioksit...

Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Sibirya uyarısı: Artan sıcaklıklar yangınlara yol açıyor, yangınların karbondioksit salınımı 56 megaton

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Sibirya bölgesinde rekor düzeyde sıcaklık artışları görüldüğünü açıkladı. Artan sıcaklıkların yol açtığı yangınlar sonucunda, karbon salınım miktarında son 18 yılın rekoru kırıldı.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, Sibirya’daki hava sıcaklıklarının dünya ortalamasından iki kat hızlı biçimde arttığını söyledi. Taalas, bölgede görülen değişikliklerin daha alt enlemlerde de etkisini göstereceği konusunda uyarıda bulundu.

Küresel iklim krizi sonucunda artan sıcaklıklar orman yangınlarını artırırken, denizlerdeki buzulların erimesini de hızlandırdı. Dünya Meteoroloji Örgütü sıcaklık artışlarının Sibirya bölgesi üzerindeki etkilerini derleyen bir açıklama yayımladı.

“Sıcaklıklar önceki yıla göre 10 derece arttı”

Açıklamaya göre, bölgenin Kuzey Kutup Dairesi içinde kalan Verkhoyansk kentindeki hava sıcaklığı, geçtiğimiz hafta 38 santigrat derece olarak ölçüldü. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 10 derece artan sıcaklıkların yol açtığı yangınların da bölge ekosistemi için büyük bir tehlike oluşturduğu ve yangınlar sonucunda atmosfere 56 megaton karbondioksit salınımı yapıldığı belirtildi.

Son 18 yıl içnide rekor düzeyinde karbondioksit salınımına yol açtığı belirtilen yangınların Arktik Okyanusu’nun sekiz kilometre yakınına kadar ilerlediğine dikkat çekildi. Deniz buzullarının sınırlarında da Laptev ve Barents Denizi kıyılarında önemli gerilemeler gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz