Ana Sayfa Politika Dünya Sağlık Örgütü: COVID-19’dan ölenlerin sayısı 2 milyonu bulabilir

Dünya Sağlık Örgütü: COVID-19’dan ölenlerin sayısı 2 milyonu bulabilir

DSÖ, düzenlediği basın toplantısında Koronavirüs ile mücadelede ülkelerin üzerine düşeni yapmaması halinde COVID-19'dan ölenlerin sayısının aşı bulunana kadar 2 milyon olabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19’dan yaşamını yitirenlerin sayısının 1 milyona yaklaşması üzerine dün İsviçre’nin Cenevre kentinde bir basın toplantısı düzenledi. DSÖ’nün Sağlık Acil Durum Programı yöneticisi Dr. Mike Ryan, aşı bulunana kadar COVID-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısının 2 milyonu bulabileceğini söyleyerek, “Şimdi harekete geçme zamanı bu stratejik yaklaşımın her yönüyle ilgili. Sadece test ve izleme değil, sadece klinik bakım değil, sosyal mesafe değil, sadece hijyen değil, sadece maskeler değil, sadece aşılar değil. Hepsini yapın. Ve hepsini yapmazsak, 2 milyon ölüm sadece hayal edilebilir değil, aynı zamanda ne yazık ki ve ne yazık ki çok muhtemeldir” diye konuştu.

Dr. Ryan: 35 milyar dolara ihtiyaç var

Ryan, DSÖ’nün tedavi yöntemleri, aşı çalışmaları ve testler ile ilgili fonuna çok ciddi yatırım yapılmasını, salgının şiddetle yayılma dönemini kesmek için 35 milyar dolara ihtiyaç olduğunu belirtti. Küresel ortak eylemler hayata geçilmezse daha yüksek maliyetlerin söz konusu olabileceğini de dile getirdi.

Amerikalı Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre COVID-19’dan dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 983 bin 900. DSÖ ekibi ise “Sıkı tedbirler alınmasaydı bu sayının bugün ‘daha da yüksek’ olabileceğini” kaydetti. (EA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz