Ana Sayfa Çalışma Hayatı Dünya’nın her yerinden sağlık çalışanlarının çığlığı yükseliyor: Ekipman eksik, ücretler düşük, ölüyoruz!

Dünya’nın her yerinden sağlık çalışanlarının çığlığı yükseliyor: Ekipman eksik, ücretler düşük, ölüyoruz!

Ödenmeyen maaşlar, düşük ücretler ve en önemlisi kişisel koruyucu ekipman eksiliğine karşı COVID-19 ile mücadele eden sağlıkçılar, tüm dünyada “Bize iyi bakın!” diyerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

COVID-19 ile en ön safta mücadele eden sağlık çalışanları yıpranmaya ve tükenmeye devam ediyor. Sağlık çalışanları, COVID-19 pandemisi başladığı günden bu yana, dünyanın her yerinde çalışma koşullarını ve düşük ücretleri protesto ederek hükümetlere “Bizlere iyi bakın. Sesimizi duyun!” diye seslenerek harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyor. Uluslararası sivil toplum örgütleri ve sendikalar da sağlık çalışanlarının zorlu koşullarına dikkat çekmek için raporlar yayınlayarak siyah maske ve siyah kurdele takma eylemleri düzenliyor.

Avrupa

Birleşik Krallık’ta Ulusal Sağlık Hizmeti çalışanları düşük maaşları protesto etti

Birleşik Krallık’taki binlerce Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) çalışanı geçen Çarşamba günü “NHS Pay 15” hareketinin bir parçası olarak maaşlarına yüzde 15 artış talep ederek protesto düzenledi.

Londra hastanelerinde çalışan sağlıkçılar, ellerinde Başbakan Boris Johnson ve Sağlık Bakanı Matt Hancock’un üzeri kanla çizilmiş fotoğraflarını tutarak Downing Caddesi’ne yürüdü. Sağlık çalışanlarının ellerindeki pankartlarda,“Şimdi adaleti öde!” yazıyordu.

Medyaya konuşan kıdemli bir hemşire, 10 yıl önce kazandığıyla şimdi kazandığının neredeyse aynı olduğunu söylüyor. Bazı çalışanlar ise aldıkları maaşın işe gidip gelirken kullandıkları metro ücretlerini bile karşılamadığını ifade ediyor. Bu, NHS personelinin ücretler konusunda yaptığı son protestoydu. Geçen hafta da sağlık çalışanları, Queen Elizabeth Hastanesi’nden Glasgow Kraliyet Reviri’ne kadar yürüyüş düzenlemişti.

İngiliz Tabipler Birliği Konseyi Başkanı Dr. Chaand Nagpaul, hükümetin sadece bir aylık planlama yaptığını ve sürekli test vaadine karşılık ellerinde test olmadığını dile getiriyor. Bu testlerin bedelinin toplam Ulusal Sağlık Servisi bütçesi kadar olduğunu söyleyen Nagpaul, ”NHS çalışanları, ‘karanlıkta çalışıyorlar’ çünkü onlara malzeme eksikliğinin neden meydana geldiği veya ne kadar süreceği söylenmiyor.” diyerek tepki gösteriyor.

Brüksel’de sağlık hizmeti fonları yetersiz

Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce sağlık çalışanı, sağlık sektörüne daha fazla fon sağlanması çağrısında bulunmak için Pazar günü sokağa çıktı. Sağlık çalışanlarının COVID-19 salgını sırasında “bakımın metalaştırılmasına” son verilmesini talep eden protestolarına yaklaşık 4 bin kişi katıldı ve sağlık çalışanları, “Bakıcılara iyi bakın!” yazan pankartlar taşıyarak, politikacıları maaş ve sağlık hizmeti fonlarını artırmaya çağırdı.

Atina’da sağlık çalışanları ‘tehlike ödemesi’ hakkını protesto etti

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki devlet hastanelerinde çalışanlar, geçen Salı günü üç saatlik iş bırakma eylemi yaptı ve Çalışma Bakanlığı önünde bir protesto mitingi düzenledi.

Sağlık çalışanlarının sendikası olan POEDIN çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi tedbirlerin yanı sıra, sağlık görevlileri ve sanitasyon görevlileri de dahil olmak üzere tüm halk sağlığı çalışanlarının “tehlike ödeneği” hakkının olmasını savunuyor. POEDIN, yaptığı açıklamada, “İşlerinin tehlikeleri ve sağlıksız koşulları nedeniyle hastalanan binlerce meslektaş, herhangi bir engelleme olmaksızın buna dahil edilmelidir.” demişti.

İrlandalı hemşirelerden istihdam ve güvenlik için imza kampanyası

İrlanda’nın Limerick kentinde de hemşireler, beş hafta boyunca imza kampanyası düzenledi.

İrlandalı Hemşire ve Ebe Örgütü, hastanelerde yüzde 20’ye yakın personel eksiği olduğuna dikkat çekiyor. Geçen hafta Çarşamba günü, el arabalarında bekleyen 26 hastanın olduğu çıkan haberler arasındaydı. Hastanelerde çok sayıda COVID-19 vakasıyla ilgilenmelerine rağmen sağlık çalışanlarına test yapılmaması da tepkilere neden olmuştu.

Fransa sağlık çalışanları koruyucu ekipman ve düşük ücretler nedeniyle haftalarca alanlardaydı

Fransa’daki sağlık çalışanları, sendika üyeleri ve hastane kolektifleri, ücretlerin ve sağlık hizmetleri kaynaklarının artırılması talebiyle Mayıs ayından bu yana başkent Paris’te alanlara çıkıyor. Eylemler kısmen karşılık buldu ve Fransa Hükümeti ücretlerde iyileşmeye giderek ekipman eksikliği için harekete geçmişti.

Afrika

Sağlık çalışanları kötü çalışma koşullarına ve ekipman yolsuzluğuna karşı protesto düzenliyor

Güney Afrikalı sağlık çalışanları, kötü çalışma koşullarını protesto ederek hükümeti kişisel koruyucu ekipman tedarikinde yolsuzluk yapmaya son vermeye çağırdı. Geçtiğimiz haftalarda Pretoria ve Cape Town’da toplanan sağlık çalışanları, bazı hastanelerde cerrahi maske gibi kişisel koruyucu ekipmanların yetersiz olması nedeniyle hayatlarının tehlikede olduğunu söylemişti. Gösterilere liderlik eden ve ülkedeki en büyük kamu sektörü sendikalarından biri olan Ulusal Eğitim, Sağlık ve Müttefik İşçi Sendikası (NEHAWU), hükümetin 200 bin kamu görevlisinin sorunlarını çözmemesi durumunda 10 Eylül’de greve çıkacaklarını belirtmişti. Geçen ayın resmi rakamlarına göre, 27 bin 300’den fazla sağlık çalışanının testi pozitif çıkmış ve 230’u hayatını kaybetmişti.

Kenyalı sağlık çalışanları kişisel koruyucu ekipman (PPE) eksikliği nedeniyle grevde

Kenyalı sağlık çalışanları, kötü çalışma koşullarını protesto etmek için 21 Ağustos’tan beri grevde. Sağlık çalışanları, düşük ücretler, kişisel koruyucu ekipman eksikliği ve meslektaşlarının ölümüne neden olan stres ve kaygı yüzünden öfkeli olduklarını söylüyorlar. Sağlık çalışanları sendikası şu anda “asgari koşulları” için mücadele veriyor.

Zimbabve’de de grev var

Zimbabwe’deki Parirenyatwa Hastanesi’nde çalışanlar, sağlıkçılarda yoğun olarak görülen COVID-19 vakalarına rağmen hükümetin hiçbir önlem almaması nedeniyle grev kararı aldı.

Fas’ta sağlık personeli ihtiyacı var

Faslı sağlık çalışanları, pandemi nedeniyle personel sıkıntısı çektiklerini dile getiriyor. Ülkede yükselen COVID-19 vakalarıyla mücadele eden sağlık çalışanları, kötü çalışma koşulları, personel yetersizliği ve donanımsız hastanelere karşı protesto düzenliyor. Sağlık çalışanlarını temsil eden sendikaların verilerine göre hastanelerdeki bazı yoğun bakım üniteleri ve diğer servisler ağzına kadar doldu. Ulusal Hemşireler Hareketi, en az 526 üyelerinin enfekte olduğunu açıkladı ve bu durumun personel eksikliğini daha da artırdığının altını çizdi.

Meknes kentinde pandemi hastanesinde çalışan hemşire Anas Qarim, hastanedeki 120 hastayı tedavi etmek için sadece üç hemşire ve iki doktor olduğunu söylemişti. Geçen haftalarda da Rabat’taki binlerce sağlık çalışanı daha iyi ücret ve çalışma koşulları talep etmek için çok sayıda eylem düzenlemişti.

Güney Amerika

Peru’da maskeler yıkandı

Peru’daki sağlık çalışanları, COVID-19 hastalarını tedavi etmek için koruyucu ekipman eksikliğini protesto etti. Sağlık çalışanları, daha iyi çalışma koşulları ve meslektaşları arasında yayılan COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle, Sağlık Bakanlığı’nın ve başkent Lima’nın en büyük hastanelerinden birinin önünde daha iyi çalışma koşulları ve ücret talep etmek için eylemler düzenledi. Çalışanlar, Ulusal Hastane Edgardo Rebagliati Martins’in önünde tek kullanımlık maskeleri yıkayarak kişisel koruyucu ekipman eksikliğine dikkat çekti.

Kuzey Amerika

Meksika: Tedbirlerin amacı kâr akışını sürdürmek

Uluslararası AF Örgütü verilerine göre dünyada sağlık çalışanlarındaki ölüm oranı en yüksek ülke olan Meksika’da sağlık çalışanları, işten çıkarmaları ve kişisel koruyucu ekipman eksikliğini aylardır protesto ediyor. Meksika’da 4 Eylül itibarıyla toplam bin 410 sağlık çalışanı COVID-19’dan öldü ve 104 bin 590’ının testi pozitif çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz