Ana Sayfa Spor Düzenli yoga yapmak yaşam kalitesini artırıyor

Düzenli yoga yapmak yaşam kalitesini artırıyor

Kişinin yaşam kalitesini artıran yoga, düzenli yapıldığı takdirde kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Resim: Lucia Hefferman

Yoga Federasyonu Başkanı Muharrem Aydoğan, 7’den 70’e herkese hitap eden yoganın insan hayatı üzerindeki etkilerinden bahsetti. Yoganın kişinin yaşam kalitesini arttırdığını belirten Aydoğan, “Günlük yapacağınız 5-10 dakikalık yoga uygulamasıyla bile yaşamınız değişebilir” dedi. Başkan Aydoğan ayrıca, düzenli yapıldığı takdirde yoganın kilo vermeye de yardımcı olduğunu söyledi.

“Yoga, bebeğinden yaşlısına herkese hitap ediyor”

Yoganın her yaştan kişiye hitap ettiğini dile getiren Aydoğan, şöyle konuştu:

“Yoga, zihin ile bedenin insan ile doğanın uyumuna odaklanan sağlıklı yaşam bilimidir. Yoga aslında bir spor değildir. Sporu andırabilecek bölümü olabilir fakat net olarak sağlıklı yaşam bilimi ve bir yaşam tarzıdır. Yoga yaptığı zaman kişinin yaşam kalitesi artıyor. Aynı zamanda yeme içme şeklinize kadar da hitap eden bir noktadır. Yoga yaptığınızda alışkanlıklarınız değişiyor. Bu şekilde de bir zayıflama unsuru ortaya çıkıyor. Ancak fazla kilolar, sınıfa girince hemen erimiyor. Kişinin belli bir düzene girmesi gerekiyor. Yürüyebilen, yürüyemeyen herkes yoga yapabilir. Engelli arkadaşlarımız da yapıyor. Yoga bebeğinden, en yaşlısına kadar herkese hitap ediyor.”

“Hayata bir yoga arası verin”

Günlük yapılacak birkaç dakikalık yoga uygulamasının kişinin hayatını değiştireceğinin de altını çizen Başkan Aydoğan, “Lütfen sağlımızı bir basamak daha yukarı taşıyalım. Ömrümüzü hasta olarak değil zinde olarak tamamlayalım. Günlük yapacağınız 5-10 dakikalık yoga uygulamasıyla bile yaşamınız değişebilir. ‘Benden geçti, onlar eskidendi’ demeyelim. Yoganın asla yaşı yoktur. Lütfen denemeden karar vermeyin. Sadece hayata bir yoga arası verin” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz