Ana Sayfa Kültür-Sanat Edebiyatın usta kalemi Yaşar Kemal’e saygı ve özlemle…

Edebiyatın usta kalemi Yaşar Kemal’e saygı ve özlemle…

Türkiye edebiyatının usta yazarı, Anadolu'nun büyük ozanı Yaşar Kemal, 6’ıncı ölüm yıl dönümünde sevenleri tarafından özlem ve saygıyla anıldı.

Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan usta yazar 6 Ekim 1923’te Osmaniye’de dünyaya geldi. İlk eserini 1939 yılında yayımlayan Yaşar Kemal’in 40’tan fazla eseri yayımlandı. Yaşar Kemal şiir, roman, röportaj, öykü, derleme, söyleşi, deneme, fıkra eserlerinin yanı sıra oyunlar, senaryolar ve makaleler de üretti.

Yaşar Kemal dokuz yaşındayken Adana’nın Burhanlı köyündeki ilkokula giderek üç ayda okuma ve yazmayı öğrendi. Daha sonra birçok pamuk çiftliğinde ırgatlık yapan Yaşar Kemal romanlarında ve öykülerinde Çukurova işçilerinin yaşantılarını işledi. Yaşar Kemal’in ilk romanı İnce Memed yazarın adını duyururken İnce Memed, yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlandı. Kitaplarının yurt dışındaki baskısı yüz kırktan fazla olan Yaşar Kemal pek çok yapıtında halkın yaşadığı durumu, efsane ve masalları yazdı. PEN Yazarlar Derneği üyesi olan Yaşar Kemal Türkiye’den Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk yazar oldu.

Yaşar Kemal, Türkiye’den aldığı birçok ödülün yanı sıra Uluslararası Cino del Duca ödülü, Légion d’Honneur nişanı, Commandeur payesi, Fransız Kültür Bakanlığı Commandeur des Arts et des Lettres nişanı, Premi Internacional Catalunya, Fransa Cumhuriyeti tarafından Légion d’Honneur Grand Officier rütbesi, Alman Kitapçılar Birliği Frankfurt Kitap Fuarı Barış Ödülü’nün de bulunduğu yirmiyi aşkın ödül, ikisi yurt dışında beşi Türkiye’de olmak üzere, yedi fahri doktorluk payesi aldı.

28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle yoğun bakımda olduğu hastanede vefat eden Kemal’in cenazesi 2 Mart 2015 tarihinde düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Hayatı boyunca şiir, öykü, roman, anı, röportaj, derleme, söyleşi, deneme, oyun, fıkra, makale ve senaryo gibi birçok edebi türde eser kaleme alan usta yazar, Türk edebiyatına 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü ve şiir alanında bir eseri miras bıraktı. Yaşar Kemal’in bazı eserleri ise şöyle:
• İnce Memed
• Orta Direk
• Binboğalar Efsanesi
• Yer Demir Gök Bakır
• Kimsecik Üçlemesi
• Ağrı Dağı Efsanesi
• Teneke
• Demirciler Çarşısı Cinayeti

Yapı Kredi Kültür Yaşar Kemal’i anacak

Yapı Kredi Kültür Sanat da Yaşar Kemal’i bir söyleşi ile anacak. “Masalların Sesi, Doğanın Nefesi” başlıklı söyleşi Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Youtube kanalından saat 18.00’de yayınlanacak.

Yaşar Kemal’in manevi oğlu Ahmet Güneştekin: “Bugün büyük ustanın ölümsüzlük yıl dönümü”

Yaşar Kemal’in manevi oğlu olarak gördüğü Görsel Sanatlar Sanatçısı Ahmet Güneştekin, ölüm yıl dönümünde Twitter hesabından yaptığı paylaşımla usta yazarı andı. Güneştekin, Yaşar Kemal’in bir sözünü paylaşarak “Bugün büyük ustanın ölümsüzlük yıl dönümü” ifadelerini kullandı.

Siyasetçiler, sanatçılar ve siyasi partiler de Yaşar Kemal’i unutmadı

Yaşar Kemal’in ölüm yıldönümünde pek çok siyasetçi, yazar, siyasi parti de yaptıkları paylaşımlarla usta yazarı andı.

Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın:

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu:

Kültür ve Turizm Bakanlığı:

Halkların Demokratik Partisi:

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker:

Demokrasi ve Atılım Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Helun Fırat:

Yazar Elif Şafak:

Yazar ve çizer Metin Üstündağ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz