Ana Sayfa Kent Edirne’de su seviyesi kritik seviyeye indi: İki barajın hatları birleştirilecek

Edirne’de su seviyesi kritik seviyeye indi: İki barajın hatları birleştirilecek

Gelecekte görülme ihtimali artan su kaynağı sorunu için iki barajın isale hatlarının birbirine bağlanması çalışmalarına başlandı.

İklim krizin nedeniyle yaşanan kuraklık barajlardaki doluluk oranlarını da etkiliyor. Edirne’nin içme su ihtiyacını karşılayan Kayalıköy Barajı’nda su miktarı kritik seviyeye geldi. Kentin ilerleyen günlerde su sıkıntısı yaşamaması için Belediye, Kayalıköy Barajını ve Süloğlu Barajını isale hattıyla birleştiriyor.

Edirne Belediyesi Kayalıköy Barajı’ndaki su sorunu çözmek ve ileride yaşanması muhtemel kuraklık ihtimaline karşı kentin içme suyu ihtiyacını karşılayabilmek için iki barajın isale hattını birleştirmek için çalışma başlattı. Bu iki barajın isale hattının birleşmesiyle Kayalıköy Barajı’nda su azalması durumunda Edirne’nin içme suyu Süloğlu Barajı’ndan karşılanacak. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nün Kayalıköy Barajı’ndan içme suyunun alınamayacak noktaya geldiği açıklamasıyla birlikte iki barajı birleştirme kararı aldıklarını söyledi. Gürkan, Müdürlüğü’n yağışlar başlayana kadar Süloğlu Barajı’ndan su temin etmelerini istediklerini ifade etti. Gürkan, Kayalı Köy Barajı’nda yeterli su olduğunda suyu Kayalıköy Barajı’ndan ama Kayalı Köy Barajı’ndan su rezervi düştüğünde buradaki vanaları açarak, Süloğlu Barajı’ndan su almaya devam edeceklerini belirtti. Gürkan Kayalıköy Barajı’nda su rezervini sadece oradaki canlıların yaşamını sürdürecek kadar olduğunu ifade etti. Gürkan yağış olmaması durumunda Süloğlu’nun su rezervlerinin ise Edirne’ye 6 ay kadar yeteceğini söyledi. Gürkan suyun tasarruflu kullanılması çağrısı yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz