Ana Sayfa Çalışma Hayatı Eğitim Sen: 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın emekçi potansiyel hedef...

Eğitim Sen: 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın emekçi potansiyel hedef haline getirildi

Pandemi Koşullarında Eğitim araştırması sonuçlarını paylaşan Eğitim Sen, 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın eğitim emekçisinin salgının potansiyel hedefi haline getirildiğini savundu. Çalışmaya katılanların çoğunun uzaktan eğitimi desteklemediği, okul koşullarını yetersiz bulduğu ve tedirgin hissettiği ortaya kondu.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim Sen) “Pandemi Koşullarında Eğitim” başlıklı araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırmada COVID-19 salgını döneminde 150’yi aşkın ülkede okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm kademelerde eğitim kurumlarının hızla kapatıldığı ve eğitim öğretime ara verildiği hatırlatıldı. Raporda “Pandeminin devam ettiği koşullarda eğitim öğretime başlamak, 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın eğitim emekçisinin salgının potansiyel hedefi haline getirilmesi anlamına gelmektedir” ifadeleri kaydedildi.

Eğitimcilerin yüzde 90’ı okulların fiziki koşullarını yeterli bulmuyor

Türkiye’de eğitim öğretime ara verilmesinden 18 milyonu aşkın öğrenci, 1 milyonu aşkın eğitim emekçisinin etkilendiği vurgulanan araştırmada, katılımcıların yüzde 93’e yakını halihazırdaki sınıf mevcutlarıyla gerekli fiziki mesafenin sağlanamayacağını belirtirken, yüzde 70’i ise maske kullanarak ders anlatımı olması halinde ders sürelerinin 20 dakika ile sınırlandırılması gerektiğini savundu.

Eğitimcilerin yüzde 90,8’i, Sağlık Bakanlığı’nın okullar için belirlediği ilkelere göre, çalıştıkları okulun yeterli alana sahip olmadığını söylerken, yeterli fiziki alana sahip olduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 9 ile sınırlı kaldı. Katılımcıların yüzde 85’i okula servisle gittiğini, yüzde 43’ü sınıf mevcudunun 20-30 arasında olduğunu, yüzde 36,4’ü ise 30-40 arasında olduğunu belirtti.

Çalışma sonuçlarına göre eğitim emekçilerinin yüzde 61,7’si okulunun ikili eğitim için uygun koşullara sahip olduğunu belirtirken, yüzde 38,3’ü okulunun ikili eğitime uygun olmadığını söyledi. Okulunda üçlü eğitim yapılabilme koşullarının olmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 80,4 olarak kaydedildi. Yalnızca sınıfların değil, tuvaletlerin de fiziki mesafe için uygun olmadığını söyleyen eğitim emekçisi oranı ise yüzde 87 oldu.

Hijyen için bütçe yetersiz

Okullarda düzenli olarak dezenfekte ve temizlik yapılabilmesi için yeterli bütçe olup olmadığına ilişkin soruya, katılımcıların yüzde 84,4’ü okul bütçesinin yetersiz olduğu yanıtını verirken, katılımcıların tamamına yakını (yüzde 99,3) pandemide eğitime ayrılan bütçe arttırılsın dedi.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 93’ü ise okullarında eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için çalışan sayısının (öğretmen, yardımcı hizmetli vd.) artırılmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Uzaktan eğitim destek bulmuyor

MEB ve YÖK’ün geliştirileceği yönündeki açıklamalarına karşın katılımcıların uzaktan eğitimi desteklemediği belirlendi. Sendika tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da uzaktan eğitim yönteminin her bölgede eşitsizliklere yol açtığı ortaya çıkmıştı.

Ankete katılanların yüzde 93,8’i uzaktan eğitimin nitelikli bir şekilde yapılmadığını ifade ederken, uzaktan eğitimin nitelikli olduğunu belirtenlerin oranı yalnızca yüzde 6,2’de kaldı. Ankette “uzaktan eğitim sadece pandemi dönemine dair istisnai bir eğitim olmalıdır” diyen eğitim emekçisi yüzde 62,5, “okullar pandemi tehdidi ortadan kalkana kadar açılmamalı” diyen eğitim emekçisi oranı yüzde 48,1, “okullar açılmamalı uzaktan eğitim yapılmalı” diyenlerin oranı yüzde 22, “okullar gerekli önlemler alınarak açılmalı” yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 29,9 oldu.

Yüzde 96 tehdit altında olacağını söylüyor

Eğitimcilerin yüzde 96,4 gibi çok büyük bir bölümü, pandemi sürerken eğitim öğretimin başlatılması halinde, kendisi ve ailesinin sağlığının tehdit altında olacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 92,9’u okullardaki sosyal etkinliklerin fiziki mesafe kurallarına ve sağlık koşullarına uygun olarak yapılmasının mümkün olmadığını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz