Ana Sayfa İklim Ekoloji Birliği: Savaş, iklim krizini katmerleştirecek

Ekoloji Birliği: Savaş, iklim krizini katmerleştirecek

Ekoloji Birliği, savaşların ve çatışmaların mevcut iklim krizini derinleştireceği ve yeni ekolojik yıkımlara neden olacağı konusunda uyardı.

Ekoloji Birliği, savaşların ekolojiye etkisine dikkat çeken bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, savaşların yol açtığı yeni iklim krizlerinin mevcut iklim krizini katmerleştireceği söylendi ve savaş politikalarından vazgeçilmesi çağrısı yapıldı.

İçinde birçok ekoloji derneğinin ve örgütünün yer aldığı Ekoloji Birliği’nin açıklamasında, savaşların sadece insanları yok etmediğine dikkat çekilerek, ekolojik bir yıkıma da yol açtığı söylendi. Savaşların yaban hayatı ve biyoçeşitlilik üzerinde geri dönülemez tahribatlara neden olduğu belirtilen açıklamada, bu durumun mevcut iklim krizini katmerleştirdiği vurgulandı.

COVID-19 pandemisinin bir iklim krizi sonucu olduğu söylenen açıklamada, pandemiden kaynaklı can kayıplarının bir milyonun üzerinde olduğu hatırlatılarak “Daha fazla ölüm yaratacak, acı, kan ve gözyaşına neden olacak savaşların çığırtkanlığını yapmak, bu yüzyılın en büyük çılgınlığı demek olacaktır” denildi. Açıklamada, savaşın hem doğaya hem de insanlara verdiği zararlara vurgu yapılarak, savaş politikalarından vazgeçilerek barış ortamının sağlanması çağrısı yapıldı. Birliğin açıklamasında, “Barışı ısrarla savunuyoruz” denildi ve herkesin emperyalist çıkarlardan vazgeçmesi ve doğal dengeyi korumaya çalışması gerektiği kaydedildi. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz