Ana Sayfa İklim Ekoloji Birliği: “’Vandal’ değil yaşam savunucusuyuz”

Ekoloji Birliği: “’Vandal’ değil yaşam savunucusuyuz”

Ekoloji Birliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Çevreci maskesi takmış vandallar” sözlerine “İktidar ve şirketler ekoloji mücadelesi verenleri kendilerince karalamaya, halkın gözünden düşürmeye çalışıyorlar ama toprağına, suyuna geleceğine sahip çıkan halk oldukça kararlıdır. Verilen mücadele haklı ve meşrudur” diye tepki gösterdi.

Ekoloji Birliği, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Çevreci maskesi takmış vandalar” suçlamasına “İktidar ve şirketler ekoloji mücadelesi verenleri kendilerince karalamaya, halkın gözünden düşürmeye çalışıyorlar ama toprağına, suyuna geleceğine sahip çıkan halk oldukça kararlıdır. Verilen mücadele haklı ve meşrudur” diye tepki gösterdi.

Ekoloji Birliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eskişehir Eti Maden İşletmeleri Lityum Karbonat Üretim Tesisleri’nin açılış törenindeki “vandal” sözlerine yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. Ekoloji Birliği’nin açıklamasında şöyle denildi:

“Doğal kaynaklarımız sermayenin yoğun saldırısı altındadır. Sermaye de en büyük desteğini iş birliği yaptığı iktidardan almaktadır.  Ormanlarımız, yer altı kaynaklarımız, sularımız kısaca doğamız kapitalist sistem tarafından meta olarak görülmekte ve sömürülmektedir. Ancak halkımız gerçekleri görmekte, köylerde ve yaşam alanlarında havasına suyuna toprağına sahip çıkmaktadır. Yükselen ekoloji mücadele karşısında da iktidar ve şirketler paniklemeye başlamıştır.”

Verilen mücadele haklı ve meşrudur 

“Halkın gözünden düşürmeye çalışıyorlar, ama başaramayacaklar çünkü toprağına, suyuna geleceğine sahip çıkan halk oldukça kararlıdır. Verilen mücadele haklı ve meşrudur. Emperyalist-kapitalist saldırıya karşı direnme hakkını kullanan halka ve ekoloji örgütlerine ‘çevreci maskesi takmış vandallar’, ‘arkası karanlık birçok marjinal’ denmesini asla kabul etmiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz