Ana Sayfa Ekonomi EMO’dan elektrik zammına tepki: Toptan fiyatta indirim faturalara yansımadı

EMO’dan elektrik zammına tepki: Toptan fiyatta indirim faturalara yansımadı

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik zammına bir tepki de Elektrik Mühendisleri Odası'ndan (EMO) geldi. Zamlarla ilgili "EÜAŞ toptan satış fiyatlarında artış söz konusu olduğunda tüketiciye zamlı olarak yansıyan tarifeler, indirimler söz konusu olduğunda nedense hiç etkilenmemiştir" tespiti yapılan açıklamada, 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren Yeşil Tarife'deki artışa da dikkat çekilerek, vergi ve fon indirimi ile bu tarifenin aleyhindeki makasın katılması gerektiği vurgulandı.

2020 yılının son çeyreğinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından onaylanan elektrik tarifeleri tüketicilere yüzde 5,75 zamlı olarak uygulanmak üzere yürürlüğe girdi. Ayrıca, tüketici tercihine bağlı olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretimini desteklemek amacıyla 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren Yeşil Tarife’ye de yüzde 11,7 ile yüzde 12,2 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

Dört kişilik ailenin asgari elektrik harcaması 172,75 TL oldu

EMO’nun hesaplamalarına göre, asgari yaşam standartlarına sahip dört kişilik bir ailenin aylık 230 kWh üzerinden elektrik tüketim faturası yüzde 5,75 artış ile 163,35 TL’den 172,75 TL’ye, Yeşil Tarife’yi tercih etmiş olan benzer yapıdaki bir ailenin aylık 262,15 TL olan faturası yüzde 11,71 artış ile 292,85 TL’ye yükselmiş oldu.

Ulusal bazda uygulanan ve bugün (1 Ekim) yayımlanan tarifelerle, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) toptan satış fiyatlarında 1 Ekim 2019 tarihinde 13,2 Kr/kWh’dan yüzde 17,34 oranında bir artışla 15,4894 Kr/kWh’e çıktığına vurgu yapıldı. Bu zammın ise, elektrik tarifelerine yansıması tek başına yüzde 5,75 olarak hesaplandı.

İndirimler faturalara yansımadı

Açıklamada, “EPDK, bundan bir yıl önce de elektrik enerjisi tarifelerine zam yapmış ve 34,8654 Kr/kWh olarak açıkladığı EÜAŞ toptan satış fiyatlarındaki artışın yapılan zamda en önemli etken olduğunu duyurmuştu” ifadelerine yer verildi. EÜAŞ toptan satış fiyatında bir yılda yapılan üç indirimle birlikte bu fiyatın 13,2000 Kr/kWh’e kadar düşürüldüğüne dikkat çeken EMO, “EÜAŞ toptan satış fiyatlarında artış söz konusu olduğunda tüketiciye zamlı olarak yansıyan tarifeler, indirimler söz konusu olduğunda nedense hiç etkilenmemiştir. EÜAŞ toptan satış fiyatlarında yapılan indirimler, salgın hastalık dönemi de dahil olmak üzere hiçbir şekilde tüketici faturalarına yansıtılmamıştır, sadece şirketlere kaynak aktarmanın yolu olarak kullanılmıştır” değerlendirmesi yapıldı.

“Yeşil Tarife’de vergi indirimine gidilmeli”

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini de desteklemek amacıyla 1 Ağustos’ta uygulanmaya başlayan Yeşil Tarife’de mesken abonesi için önceki döneme göre artışın yüzde 11,71, sanayi abonesi içinse yüzde 12,2 oranında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, halen mevcut ulusal tarifeden enerji kullanan tüketicilerin Yeşil Tarife’yi tercih etmeleri durumunda Ulusal Tarife’ye göre; meskende yüzde 69,5 ticarethanede yüzde 28, sanayide yüzde 38,8 ve tarımsal sulamada yüzde 40,1 oranında fazla ödeme yapacakları vurgulandı.

Yeşil Tarife’nin tercih edilebilmesi için vergi ve fon indirimi önerilen EMO açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Salgın riskinin halen devam ettiği günümüzde, ekonomik nedenlerle normal faturasını ödemekte zorlanan tüketicilerin günümüz koşullarında Yeşil Tarife’yi seçmeleri pek de mümkün görülmemekte ve tarife, tüketiciler açısından kabul görebilecek bir içerik taşımamaktadır. Yeşil Tarife’nin tüketiciler tarafından tercih edilmesi için tüketim faturalarında tüketicilere yönelik de bir iyileştirmenin yapılması ve ulusal tarife ile Yeşil Tarife arasında oluşan yüksek orandaki farkın kapatılması gerekmektedir. Bu doğrultuda faturalara yansıtılan vergi ve fon dilimlerinde indirime gidilmeli, TRT payı tamamen kaldırılmalıdır. Elektrik enerjisinin üretiminden tüketimine kadar geçen sürecin; eğitimde, sağlıkta, ulaşımda olduğu gibi kamu hizmeti niteliği taşıdığı unutulmamalıdır.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz