Ana Sayfa Kültür-Sanat En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerinin sahibi Okyay: Umut bulaşıcıdır

En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerinin sahibi Okyay: Umut bulaşıcıdır

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün akşam yapılan ödül töreniyle sona erdi. “Hayaletler” adlı filmiyle Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Film" ödüllerini alan yönetmen Azra Deniz Okyay, “Umut bulaşıcıdır. Gerçekten hepimizin farklılıklarla birlikte bir bütüne doğru gidebilmemiz gerekiyor” dedi. 

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün akşam yapılan ödül töreniyle sona erdi. “Hayaletler” adlı filmiyle Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” ödüllerini alan yönetmen Azra Deniz Okyay, “Umut bulaşıcıdır. Gerçekten hepimizin farklılıklarla birlikte bir bütüne doğru gidebilmemiz gerekiyor” dedi.

Geçen hafta sonu başlayan Altın Portakal Film Festivali, ödüllerin sahiplerine verilmesiyle tamamlandı. Yönetmen ve senaristliğini Azra Deniz Okyay’ın yaptığı “Hayaletler”, festivalde toplam 5 ödül aldı.

Altın Portakal İdari Direktörü Tuncer: Sanatın ışığını hiç söndürmeyelim

Antalya Büyükşehir Belediyesi (ABB) Genel Sekreteri ve Festival İdari Direktörü Cansel Tuncer, Festival’in Altın Portakal tarihinde farklı bir yeri olacağını belirterek, pandemi döneminde zor koşullarda düzenlediklerini ve sağlıklı bir biçimde tamamladıklarını ifade etti. Direktör Tuncer, “Nice Altın Portakal’lı yıllarda buluşmak dileğiyle. Her zaman ve her koşulda sanatın ve sinemanın güzelliklerini yaşatmaya devam edelim, sanatın ışığını hiç söndürmeyelim” diye konuştu.

“Tüm zorluklara rağmen sinemanın ve sanatın ışığının, sanatçının bir yıllık beklentisinin sönmemesini sağladık.”

ABB Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, “Her şey birlikte güzel, birlikte anlamlı” diyerek, Festival’de emeği geçen herkese teşekkür etti. Festival boyunca birçok sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Vekil Hacıarifoğlu, “Gerek ülkenin ve dünyanın gerekse Başkanımızın sağlığı nedeniyle ara verme tercihi normal karşılanabilirdi. Biz bunu yapmadık. İnanıyorum ki; Başkanımız da böyle olmasını isterdi. Tüm zorluklara rağmen sinemanın ve sanatın ışığının, sanatçının bir yıllık beklentisinin sönmemesini sağladık.” ifadelerini kullandı.

Vekil Hacıarifoğlu: Antalya Sinema Tarihi Müzesi neden olmasın

Antalya’nın sinema ile özdeşleştiğini vurgulayan Hacıarifoğlu, kurulduktan sonra kapatılan Sinema Müzesi’ne değindi. “Tarihi ve doğasıyla turizmin başkenti olmuş Antalyamızın 57 yıldır sürdürülen bir Altın Portakal Film Festivali olmasına rağmen, dünden bugüne bu kültürü barındıracak ve bu kültürü ziyaretçileriyle buluşturacak Antalya Sinema Tarihi Müzesi neden olmasın. Evet, inşallah bir müzemiz olacak.” Şeklinde konuştu. Hacıarifoğlu, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, şu anda COVID-19 tedavisi süren mevcut Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in müze ile ilgili müjde vereceğini umduğunu da dile getirdi.

Kısa filmde Jüri Özel Ödülü’nün sahibi doktor çıktı

Hacıarifoğlu’nun konuşmasının ardından, ödül törenine geçildi. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Jüri üyelerinden yönetmen Ömür Atay, ödülleri oy çokluğu kararıyla verdiklerini aktardı. “Binbir Gece Masalları” adlı film ile Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan yönetmen Mahsum Taşkın, sağlık çalışanı olduğu için törene katılamadı. Ödülü Taşkın adına filmin sanat yönetmeni ve senaristlerinden Nezzan Yıldız Tekin aldı. Tekin’in yönetmenin doktor olduğunu söylemesi üzerine ödül töreni izleyicileri, jüri üyeleri ve festival ekibi tüm sağlık çalışanlarını alkışla destek gönderdi.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ödül alan filmler şöyle:

Jüri Özel Ödülü: Binbir Gece Masalları (yönetmen: Mahsum Taşkın)

En İyi Film Ödülü: Mamaville (yönetmen: Irmak Karasu)

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda ödül alan filmler şöyle:

Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu (yönetmen: Serdar Kökçeoğlu)

En İyi Belgesel Film Ödülü: Maddenin Halleri (yönetmen: Deniz Tortum)

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 14 dalda verilen ödüllerle filmlere 770 bin TL tutarında maddi destek sağlandı.

“İyi filmler de dünyayı değiştirir.”

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Ercan Kesal, sinemanın etkisine yer verdiği konuşmasında “İyi filmler insanın kalbinde kıvılcımlar çakar, ateş yakar. Ateş dünyayı değiştirmiştir. İyi filmler de dünyayı değiştirir.” ifadelerini kullandı. Ödülleri sahiplerine verirken “cesaretten yana tavır aldıklarını” kaydeden Kesal, “İşaret ettiğimiz filmlerin üzerine daha sonra konuşulacak, yönetmenlerinin daha sonra yaptığı filmlerin merak edilecek. Ödül alan herkesin bir sonraki işinin de merak edilecek işler olmasını istedik.” dedi.

“Binlerce, on binlerce insan evine ekmek götürmekte zorlanıyor.”

Gelincik filmindeki performansıyla “En İyi Erkek Oyuncu” seçilen Ahmet Mümtaz Taylan, orman yangınıyla mücadele eden Hatay’a “geçmiş olsun” ve acil şifa dileklerinde bulunarak, “Umarım devlet ve sivil toplum, hep birlikte, yaralara merhem olmak için bir ortak akıl geliştirebiliriz” dedi.

Oyuncu Taylan, sinema, müzik, tiyatro ve televizyon emekçilerinin sıkıntıda olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

“Bu işlerde en küçük paydaş sanatçılardır. Muazzam bir teknik ekip ve arkada çok büyük bir emek var, emekçi grubu var. Binlerce, on binlerce insan evine ekmek götürmekte zorlanıyor. Genel bütçeden kültür sanata ayrılan payın onlara yönelik daha iyi değerlendirilmesi, gözden geçirilmesi, hep birlikte bir şeyler yapmamız lazım.”

57. Altın Portakal’da “En İyi adın Oyuncu Ödülü” ise, “etkili, yalın oyunculukları nedeniyle Jüri’nin birbirinden ayıramadığı” gerekçesiyle “Çatlak” filminin tüm kadın oyuncularına verildi.

Cahide Sonku Ödülü, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyenlerin oldu

İlk kez geçen yıldan beri verilen Cahide Sonku Ödülü’nün sahibini Ercan Kesal duyurdu. Ödülü “Dirlik Düzenlik” isimli filmin 3 oyuncusunun almaya hak kazandığını söyleyen Kesal, Jüri’nin gerekçesini ise “Erkek egemen bir toplumda kaderlerini birbirlerine bağlamış üç kadının var olma çabaları ve çatışmalarını sadece çok iyi oyunculuk performanslarıyla değil, aynı zamanda film yapım süreçlerinin her aşamasında cesaretle yer almalarından ötürü” sözleriyle açıkladı. Ödülü paylaşan oyunculardan Betül Esener, 13 yıldır oyunculuk yaptığını, kadınların emeğinin sektörde görülmediğini dile getirirken, Asiye Dinçsoy ise ödülü kendi kız kardeşleri ve “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyen kız kardeşleri için aldığını belirtti.

“Kadın yönetmen olduğum elim işimden, işim elimden çok alındı.”

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “Hayaletler” filmiyle “En İyi Yönetmen Ödülü” ile “En İyi Film Ödülü”ne layık görülen Azra Deniz Okyay, bugünlere sektörde çok zorlanarak geldiğini kaydetti Yönetmen Okyay, “Kadın yönetmen olduğum elim işimden, işim elimden çok alındı. Sahneye çıkan kadınları gördükçe çok mutlu oluyorum buna tanıklık ettiğim için. Kadın olduğum için, kadın gibi hissettiğim için kadınların geldiği yeni yolu desteklemenizi istiyorum” şeklinde konuştu.

Azra Deniz Okyay: Hepimizin birlikte farklılıklarla bir bütüne doğru gidebilmemiz gerekiyor

Farklı ve renkli bir film yaptığını düşündüğünü, farklılıklarla büyüdüğünü ve büyürken gördüğü farklılıkları arşivlemek istediğini söyleyen Okyay, “Umut bulaşıcıdır Greta Thunberg’in söylediği gibi. Gerçekten hepimizin birlikte farklılıklarla bir bütüne doğru gidebilmemiz gerekiyor” dedi. Tüm farklılıklara rağmen herkese eşit davranan ve herkesi yaşatmaya çalışan sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Yapımcı Dilek Aydın: Daha kültürlü, daha bilgili, daha akıllı, daha dikkatli ama daha az korkutucu 

Filmin yapımcısı Dilek Aydın, kadınların bir yere gelebilmesi için erkeklerden daha fazla çaba sarf etmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Aydın, “Biz kadınlar olarak küçüklüğümüzden beri erkek akranlarımızın çok kolay elde ettiği takdiri, beğeniyi elde etmek için çok çalışmamız gerekiyor. Daha kültürlü, daha bilgili, daha akıllı, daha dikkatli ama her zaman daha az korkutucu olmamız gerekiyor. Biraz bundan yoğrularak geliyoruz. Bu filmde gerçekten bunu yansıttığımızı düşünüyorum.” sözleriyle, ödülü arzularının peşinden koşan kadınlar için aldığını kaydetti.

Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda verilen ödüller şöyle:

Film Yönetmenleri Derneği (Film-Yön) En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü: Gölgeler İçinde (yönetmen: Erdem Tepegöz)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Emrah Özdemir (Hayaletler)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Nalan Kuruçim (Hayaletler), Nezaket Erden (İnsanlar İkiye Ayrılır)

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Armen Ghazaryan (Gölgeler İçinde)

En İyi Kurgu Ödülü: Ayris Alptekin (Hayaletler)

En İyi Müzik Ödülü: Greg Dombrowski (Gölgeler İçinde)

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Canan Atalay (Çatlak)

En İyi Senaryo Ödülü: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılır)

Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Dudu Yetik ve Betül Esener (Dirlik Düzenlik)

En İyi Yönetmen Ödülü: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara (Ferit Karol)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak (yönetmen: Fikret Reyhan)

En İyi Film Ödülü: Hayaletler (yönetmen: Azra Deniz Okyay, yapımcı: Dilek Aydın)

Uluslararası Yarışma Ödülü: 15 bin Euro

10 filmin yer aldığı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ödüller, pandemi nedeniyle çevrim içi bir araya gelen jüri tarafından sahiplerine verildi. Jüri, törene bağlanarak ödülleri ve gerekçelerini açıkladı, film ekipleri ise deneyimlerini anlattı. “En İyi Film” 10 bin Euro, “En İyi Yönetmen” ise 5 bin Euro tutarıyla ödüllendirildi.

“200 Metre” adlı filmdeki rolüyle “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü alan oyuncu Ali Suliman, pandeminin bir an önce bitmesini diledi ve önümüzdeki yıl Festival’e gelmeyi düşündüğünü söyledi.

Natasa Stork, “Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık”taki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” olarak ödüllendirildi. Stork, uzun metrajlı bir filmde ilk defa başrolde yer aldığını kaydetti ve performansına ilişkin “Benim için aşk dolu bir ruhun dünyasına inanılmaz bir yolculuktu” değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası En İyi Film Ödülü’nün sahibi: Daha fazla empati ve dayanışmaya her zamankinden çok ihtiyaç var

“Nereye Gidiyorsun, Aida?” filmiyle En İyi Film Ödülü’nü kazanan yönetmen Jasmila Žbanić, bu ödülü almaktan dolayı mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi. Filmin 9 ülkenin iş birliğiyle çekildiğini anımsatan Žbanić, ödülün önemine işaret ederek şöyle konuştu:

“Farklı hikayelerimizi birlikte anlatmaya çalışarak birbirimizi daha iyi anlamaya çalıştığımız göstermeye şimdi her zamankinden çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Şimdiki kriz günlerinde daha fazla empati ve dayanışma ortaya koymamıza şimdi her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Bu ödül filmin daha çok insan tarafından izlenmesine, sinema sevgisi ve birbirimize karşı olan sevgimizle bizleri birleştirmeye yardım edecektir”

Filmin ortak yapımcılarından biri olan TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven, tüm festival ve film ekipleri ile jüri üyelerine teşekkür etti. Güven, Antalya Büyükşehir Başkanı Muhittin Böcek’e şifa diledi.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda verilen ödüller ise şöyle:

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ali Suliman (200 Metre), Salim Daw (Gaza Mon Amour)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Natasa Stork (Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık)

En İyi Yönetmen Ödülü: Massoud Bakhshı (En Uzun Gece)

En İyi Film Ödülü: Nereye Gidiyorsun, Aida? (yönetmen: Jasmila Žbanić)

Ödül töreni, Habertürk TV, ABB TV ile Festivalin sosyal medya hesaplarından yayınlandı. Festivalin açılış törenini sunan gazeteci- yazar Yekta Kopan, kapanış törenini şarkıcı-oyuncu Şevval Sam ile birlikte sundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz