Ana Sayfa Politika Enis Berberoğlu hakkında soru önergesi veren Bülbül’e TBMM Başkanlığı’ndan cevap: “Kişisel görüş...

Enis Berberoğlu hakkında soru önergesi veren Bülbül’e TBMM Başkanlığı’ndan cevap: “Kişisel görüş öne sürüldü”

TBMM Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün Enis Berberoğlu hakkındaki soru önergelerini iki kez “kişisel görüş öne sürüldü” diyerek işleme almadı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği ilk soru önergesinde “Enis Berberoğlu’nun bireysel başvuru süreci devam ederken Yargıtay kararı Saray’ın direktifiyle 4 Haziran 2020 TBMM Genel Kurulunda okutulmuş ve seçmen iradesine darbe vurularak Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştür. Milletvekilliğinin düşürülmesinin Anayasa’ya aykırılığı Anayasa Mahkemesi kararıyla bir kez daha ispatlanmıştır. Vekilliğinin düşürülmesine esasa olan karar ve diğer mahkeme kararları, seçilme ve siyasi faaliyet hakkı ihlal edilmiştir” ifadelerinde bulundu.

CHP’li Bülbül, “Berberoğlu’nun milletvekilliği görevine dönmesi için TBMM kararı ne zaman ortadan kaldırılacaktır” diye sordu.

İçtüzük hükümlerine uygun değil

TBMM Başkanı Mustafa Şentop imzasıyla TBMM Başkanlığı’ndan 5 Kasım’da gelen cevapta “kişisel görüş öne sürüldüğü” belirtilerek, soru önergesinin İçtüzük hükümlerine uygun hale getirildiğinde işleme alınacağına değinildi.

Bülbül, “Saray direktifi”, “seçmen iradesine darbe”, “Anayasa aykırılığının ispatı” ifadelerini çıkararak yeniden soru önergesi hazırlayarak “Enis Berberoğlu’nun bireysel başvuru süreci devam ederken Yargıtay kararı 4 Haziran 2020 TBMM Genel Kurulu’nda okutulmuş ve Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştür.  AYM kararına göre vekilliğinin düşürülmesine esasa olan karar ve diğer mahkeme kararlarının seçilme ve siyasi faaliyet hakkının ihlal edildiği tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı ve “Berberoğlu’nun milletvekilliği görevine dönmesi için TBMM kararı ortadan kaldırılacak mıdır” diye sordu.

Aynı gerekçe ile yine işleme alınmadı

TBMM Başkanlığı’nın 13 Kasım’da gönderdiği yeni yanıtta, yine İçtüzük hükmü gerekçe gösterilerek “kişisel görüş öne sürüldüğü” gerekçesiyle Başkanlık, yeniden hükümlere uygun hale getirildiğinde önergenin işleme alacağını belirtti. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz