Ana Sayfa Politika Erbaş’ın LGBTİ+’ları hedef gösteren açıklaması şiddeti yüzde 100 arttırdı

Erbaş’ın LGBTİ+’ları hedef gösteren açıklaması şiddeti yüzde 100 arttırdı

SPoD, LGBTİ+’lar özelinde üç aylık COVID-19 pandemi raporu yayınlandı. Yerel yönetimlere sorumluluklarının hatırlatıldığı raporda, ayrımcılık ve şiddet konulu şikayetlerin Diyanet Başkanı Erbaş'ın açıklamasından sonra yüzde 100 oranında arttığına dikkat çekildi.

SPoD’un (Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) Psikososyal Destek (Sosyal Hizmet, Psikolojik Destek, Pazar Sohbetleri, Danışma Hattı), COVID-19 pandemisinin üç ayına (11 Mart 2020 – 11 Haziran 2020) ilişkin verileri raporlaştırdı. Çalışmada, hukuk ve adalete erişim ile akademi alanlarının LGBTİ+’lar özelindeki çalışma deneyimleri ve alan deneyimlerinden yola çıkılarak kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin LGBTİ+’lara yönelik ne tür politikalar ve çalışmalar gerçekleştirmesi gerektiği üzerinde duruldu.

En çok başvuru İstanbul, Ankara ve Adana’dan

Pandeminin Türkiye’deki üç ayında LGBTİ+’ları nasıl etkilediğinin anlatıldığı 22 sayfalık raporu Cem Öztürk, Görkem Aypar, Halim Kır, Hatice Demir, İrem Ege Tuğcu, Melih Ateş, Sevcan Tiftik ve Yunus Kara hazırladı.

Rapordan öne çıkan veriler şöyle:

Şiddet başvuruları yüzde 100 arttı

Pandeminin ilk 45 gününde (11 Mart 2020 – 24 Nisan 2020) toplam 214 başvuru alan Danışma Hattı, Ali Erbaş’ın açıklamasından sonraki 45 günde 244 başvuru almıştır. Söz konusu açıklamayı izleyen 45 günde (25 Nisan 2020 – 8 Haziran 2020) cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılık ve şiddet konulu başvurularda yüzde 100 artış görülmüştür. Nefret söylemlerinin ardından şiddet vakalarının da arttığı bu süreç danışanların giderek daha güvensiz hissetmesine neden olmuştur.

Pandemi sürecinde başvurularda yüzde 85,7 artış yaşandı

Danışma Hattı, Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020’den 11 Haziran 2020 tarihine kadar telefon ve e-posta üzerinden toplam 481 başvuru almıştır. 2020’nin ilk iki ayında anlamlı bir fark gözlenmezken pandemi sürecindeki başvurularda önceki senenin aynı dönemine kıyasla (11 Mart 2019 – 11 Haziran 2019: 259 başvuru) yüzde 85,7 oranında bir artış yaşanmıştır.

Pandemi nedeniyle aile yanına dönen LGBTİ+’lar ev içi şiddet, hakaret ve tehdite maruz kaldı

SPoD, pandeminin başladığı Mart 2020 ortasından itibaren toplam 60 kişiye sözlü ve yazılı hukuki danışmanlık vermiş olup danışanlarla yüz yüze yapılan görüşmelerin tamamı çevrimiçi platformlarla sürdürülmüştür. Bu süreçte en çok danışmanlık verilerin konuların başında pandemi sebebiyle ailesinin yanına dönen LGBTİ+’ların yaşadığı ev içi şiddet, hakaret ve tehdit gelmektedir.

Mart 2020 ortalarından itibaren 82 kişi psikolojik destek için başvuruda bulundu.

Güvenli alan sorunsalı ortaya çıktı

Mesafesiz Sohbetler’de her hafta 20’ye yakın başvuru alınsa da sohbete ortalama dört kişi katıldı. Bu durum LGBTİ+’ların pandemi sürecinde evde kalmalarının onlara güvenli bir alan oluşturmadığına dair kesin ve bilimsel bir veri olarak değerlendirilmese de LGBTİ+’ların güvenli alanları üzerine düşünmemize vesile oldu.

Danışanların yüzde 33,47’si (161) hangi şehirden ulaştığını belirtmemiştir. Pandemi sürecinde en çok başvuruyu İstanbul, Ankara ve Adana’dan almakta birlikte, Türkiye’nin toplam 31 şehrinden ve yurtdışında bir şehirden (Almanya) de başvuru almıştır.

SPoD içerisinde Psikolog Ağı’na 22, Hukuk ve Adalete Erişim Alanı’na 15, Sosyal Hizmet Birimi’ne 10, dernek etkinliklerine beş ve ofis hattına bir danışan yönlendirilmiş. SPoD, hukuki ve etik yükümlülükleri gereği 18 yaşın altındaki kişilere yasal temsilcilerinin izni olmadan hizmet sunmamaktadır. SPoD dışındaki yönlendirmelerin 20’si sağlık alanında (Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği terapistleri, Gönüllü Test ve Danışmanlık Merkezleri vs.) olup 20 danışan diğer LGBTİ+ sivil toplum örgütlerine, altı danışan ilgili yayınlara, altı danışan Alo 183 hattına, birer danışan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ile kolluk güçlerine ve beş danışan da diğer yerlere (belediye, konsolosluk vs.) yönlendirilmiştir.

Nisan 2020’de yapılması planlanan ve pandemi sebebiyle ertelenen 8. Avukat Eğitimi ise, Mayıs 2020 sonunda çevrimiçi olarak yapılmış olup dört gün süren bu eğitime Türkiye’nin yedi şehrinden toplam 29 avukat katılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz