Ana Sayfa Çalışma Hayatı Ermenekli maden işçileri 1 Ekim’de Ankara’ya yürüyecek

Ermenekli maden işçileri 1 Ekim’de Ankara’ya yürüyecek

Karaman'ın Ermenek ilçesinde aylardır maaşlarını alamadıkları için patronlarıyla görüşen ve sonuç alamayan maden işçileri, 1 Ekim'de Ankara'ya yürüme kararı aldı.

Ermenek Seba Madencilik’te 7 aydır ve Cenne Maden Ocakları’nda 13 aydır maaşlarını alamayan işçiler, direnişlerinin 15. gününde hem Ermenek Kent meydanında hem de Konya’da basın açıklaması yaptı.

Maaşlarını aylardır alamadıklarını belirten işçiler, patronun evinin ve diğer iş yerlerinin bulunduğu Konya merkeze doğru yola çıktı. Konya girişinde polis tarafından durdurulan işçilerin şehre girişleri engellenmeye çalışılsa da işçiler, patronun yem fabrikası Özbey Yem Fabrikası’na gitti. İşçilerin ısrarı üzerine, patron Fehmi Özbey işçilerle görüşmeyi kabul etti, Özbey ile görüşen işçi temsilcileri, “Patron sadece laf kalabalığı yapıyor, hiçbir talebimiz karşılanmadı, yaptıkları onca hukuksuz uygulamaya rağmen devlet müdahale etmiyor” diyerek, 1 Ekim’de Ankara’ya yürüme kararı aldıklarını ifade etti.

İşçiler, Seba’daki işçilerin işe geri alınmasını ve maaşların yatırılmasını istedi. İşçiler, “Tazminatlarla ilgili somut bir ödeme planının çıkarılmasını ve bu plana Ermenek Belediye Başkanı’nın, Esnaf Odası Başkanı’nın, işçi temsilcilerinin ve şirketin ortak imza atmasını istiyoruz, bunun dışında hiçbir çözüm yöntemini tanımıyoruz, reddediyoruz!” diye açıklama yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz